UAM podsumowuje pierwsze miesiące oszczędzania

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu podsumował pierwsze miesiące oszczędności. Jak przyznaje uczelnia, wyniki są zadowalające.

 

Uczelnie wyższe są jednymi z podmiotów, na które ustawodawca nałożył obowiązek zmniejszenia o 10% całkowitego zużycia energii elektrycznej w zajmowanych budynkach między 1 grudnia 2022 roku a 31 grudnia 2023 roku.

Większość z nich zdecydowałoby się na szukanie oszczędności nawet i bez nakazu, kierując się kwestiami ekonomicznymi po podwyżkach cen prądu i gazu.

UAM postanowił podsumować pierwsze wyniki swoich oszczędności. Jak przekazał kanclerz uczelni dr Marcin Wysocki, porównując okres listopad-styczeń 2021/2022 r. i 2022/2023 r., udało się zmniejszyć zużycie energii elektrycznej o 10%, a ciepła o ponad 20%.

Jak podkreślił wynik nie jest jedynie odzwierciedleniem ciepłej zimy, ale także podejścia pracowników oraz wprowadzonych zmian wdrożonych 28 listopada 2022 roku. Zdecydowano się wówczas na obniżenie temperatury w pomieszczeniach, a także na wyłączanie kaloryferów w dni wolne od pracy.

„Bardzo dziękujemy pracownikom i pracowniczkom UAM, którzy od trzech miesięcy żyją w nowej rzeczywistości i oszczędzają zarówno energię elektryczną, jak i ogrzewanie” – podkreśla kanclerz UAM

Uczelnia spodziewa się także większych oszczędności w miesiącach letnich, które zwykle oznaczają duże zużycie klimatyzacji. Wdrożone zmiany zmniejszą je w porównaniu do poprzednich lat, a każde ograniczenie w schładzaniu budynków to wymierne oszczędności dla UAM.