Wielkopolscy wolontariusze ranni w wyniku rosyjskiego ostrzału na wschodzie Ukrainy, stan jednego z nich poważny

Dwóch polskich wolontariuszy z Poznania zostali ranni w wyniku rosyjskiego ostrzału na wschodzie Ukrainy i zostali przewiezieni do szpitala, informuje PAP. Stan jednego z nich jest poważny, ale stabilny. Według przedstawiciela polskiej inicjatywy Nehemiasz, ranny polski wolontariusz zostanie przetransportowany do Polski na dalsze leczenie, gdy tylko będzie to możliwe.

Bus, w którym znajdowali się wolontariusze, został ostrzelany w czwartek późnym popołudniem. Rannych zostało sześć osób, w tym dwaj Polacy. Wszyscy zostali ewakuowani ze strefy ostrzału, hospitalizowani i otoczeni opieką. Sanitariusz mówiący po polsku towarzyszył im podczas hospitalizacji, a człowiek wysłany z Warszawy ma przygotować ich ewakuację medyczną.

Inicjatywa Nehemiasz zajmuje się pomaganiem na Ukrainie od maja, a to był już ich 22 wyjazd. Wolontariusze byli tam wielokrotnie, a jeden z nich już od 2014 roku. Ambasador RP w Kijowie potwierdził informacje o rannym Polaku, zapewniając, że „dzięki zabiegom Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Polska i Ukraina wypracowały sprawny mechanizm informacji i współpracy w zakresie opieki nad rannymi”.

Nasze myśli i modlitwy są z rannymi wolontariuszami oraz z ich rodzinami i bliskimi. Mamy nadzieję, że zostaną szybko wyleczeni i powrócą do zdrowia. Jesteśmy wdzięczni za ich poświęcenie i pracę na rzecz Ukrainy, a także dla wszystkich, którzy nie szczędzą wysiłków, by pomóc poszkodowanym w wyniku konfliktu na Ukrainie.