Tak będzie wyglądać Stara Papiernia po przebudowie

Wiadomo już, jak ma wyglądać Stara Papiernia po przebudowie, która pozwoli nie tylko na przywrócenie świetności zabytkowemu kompleksowi, ale także na wykorzystanie przestrzeni przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu.

 

Zabytkowy, poprzemysłowy kompleks Starej Papierni przy ul. Szyperskiej ma służyć uczelni artystycznej jako centrum cyfrowe w nowoczesnych, zmodernizowanych budynkach.

Przetarg w formule „zaprojektuj i buduj” wygrała poznańska firma Demiurg, która przygotowała już projekt na podstawie programu funkcjonalno-użytkowego.

Jak wyjaśniają przedstawiciele firmy, projektując skupiono się na tym, by wpasować się w zabudowę, zachować historyczny charakter tego miejsca, a jednocześnie zapewnić zmodernizowany, nowoczesny wygląd. Ze względów funkcjonalnych zdecydowano się na rozbudowę i nadbudowę o kolejna kondygnację.

Projektanci chcą wykorzystać projektowane elementy tak, by zaprezentować istniejącą tkankę historyczną. Do wykorzystania przewidziano m.in. płyty włókno-cementowe i przeszklone fasady. Istniejąca zabudowa, która ma pozostać, będzie odrestaurowana. Projekt konsultowano zarówno z zamawiającym, czyli uczelnią, jak i Miejskim Konserwatorem Zabytków.

Część zabytkowych elementów budynku zostanie odtworzona na wzór oryginału.

Uniwersytet Artystyczny chce, by jeszcze w tym roku powstała tu Prototypownia UAP, która będzie cyfrowym centrum uczelni, w którym studenci i pracownicy będą mogli realizować projekty badawcze, szczególnie te w zakresie prototypowania projektów w branży meblarskiej i wyposażenia wnętrz.

Kompleks będzie stanowić zarówno funkcję naukową, jak i kompleksu pracy twórczej. W budynku powstaną laboratoria i prototypownie obróbki metalu i drewna. Ponadto obiekt zakłada szeroki wachlarz nowoczesnych pracowni tapicerskich, laboratoriów analiz wirtualnych, studia fotograficznego czy drukarek 3D.

Inwestycja będzie kosztować ponad 46 mln złotych, przy czym dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej wyniesie niemal 23 mln złotych. Dodatkowo koszt przebudowy i zakupu wyposażenia zostanie pokryty z pieniędzy pochodzących z budżetu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (3,2 mln zł) Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu (8,5 mln zł), a także ze środków własnych UAP (10,9 mln zł).

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google.
Polityka prywatności i obowiązujące Warunki korzystania z usługi.