Ambasador Ukrainy odwiedził Poznań i podziękował za wsparcie

Ambasador Ukrainy w Polsce odwiedził Poznań. Poza spotkaniem z władzami miasta, w programie znalazła się także wizyta w punkcie pomocy i integracji „Spilno” przy ul. Bukowskiej, w którym ukraińscy uchodźcy mogą znaleźć wsparcie.

 

Wasyl Zwarycz jest ambasadorem Ukrainy w Polsce od lutego 2022 roku, dlatego jego działania są skupione przede wszystkim wokół działań na rzecz uchodźców, którzy uciekli przed rosyjską agresją szukając schronienia w Polsce.

Podczas wizyty w Poznaniu w urzędzie miasta przyjął go prezydent Jacek Jaśkowiak. W spotkaniu udział wzięli także: Jurij Tokar, konsul Ukrainy; Vitalii Bilyi, radca ambasady, Tamila Shutak, pierwszy sekretarz ambasady. Ambasador podziękował za wsparcie, jakie okazuje Poznań i jego mieszkańcy Ukrainie po rosyjskiej agresji. Podkreślił, że pomoc jest widoczna już od pierwszych dni wojny, zarówno na szczeblu samorządowym, jak i organizacji pozarządowych, przedsiębiorstw, czy indywidualnych działań.

Wasyl Zwarycz wręczył prezydentowi Poznania pamiątkową tabliczkę z podziękowaniem “za szczególne zaangażowanie w rozwój ukraińsko-polskiego partnerstwa oraz serdeczność, solidarność i wsparcie Ukrainy okazane w obliczu agresji rosyjskiej”.

„Wiem, że Poznań dużo robi dla Ukrainy, dla Charkowa. To nieocenione wsparcie. Dziękuję też za opiekę, którą otoczyliście moich rodaków. Czujemy się tu jak wśród przyjaciół. Wielka solidanośc, jaką pokazaliście, jest dobrym fundamentem dla naszej dalszej współpracy” – powiedział Wasyl Zwarycz, ambasador Ukrainy w Polsce

W czasie rozmowy omówiono także możliwości dalszej pomocy dla Ukrainy. Ambasador wraz z zastępcą prezydenta Poznania, Mariuszem Wiśniewskim, odwiedził także punkt pomocy i integracji „Spilno” przy ul. Bukowskiej, który powstał w ramach współpracy z UNICEF. To miejsce, w którym Ukraińcy mogą otrzymać kompleksowe informacje w zakresie funkcjonowania miasta oraz pomocy, wziąć udział w kursach języka polskiego w grupach, w zajęciach i warsztatach dla dzieci i młodzieży, korepetycjach z różnych przedmiotów czy też w zakresie pomocy przy aktywizacji zawodowej. To również miejsce integracji poprzez organizowane wydarzenia kulturalne dla obywateli Ukrainy i Polski.