Były instruktor jazdy skazany. Usłyszał ponad 220 zarzutów

Były instruktor jazdy z Leszna został skazany na karę pozbawienia wolności za fałszowanie dokumentów i przyjmowanie za to korzyści majątkowych. Przestępczy proceder prowadził przez sześć lat.

 

Sprawa dotyczy 60-letniego mieszkańca Leszna, który pracował w jednym z ośrodków szkolenia kierowców na terenie miasta. Mężczyzna mając uprawnienia do wystawiania świadectw kwalifikacji zawodowej dla kursantów, w tym dla kierowców zawodowych, postanowił zrobić z tego swój dodatkowy, ale nielegalny interes.

Śledczy ustalili, że w latach 2014-2021 wystawiał dokumenty poświadczając nieprawdę o odbyciu przez kierowców szkoleń okresowych, co miało istotne znaczenie prawne podczas procesu przedłużania uprawnień do kierowania pojazdami powyżej 3,5 tony. Ponadto, jak wyjaśnia leszczyńska prokuratura, oskarżony „przekazywał kursantom jako autentyczne podrobione orzeczenia lekarskie i psychologiczne”.

Były instruktor brał za tego typu usługi łapówki w wysokości kilkuset złotych.

Prokuratura przedstawiła mu łącznie 225 zarzutów. Zdaniem śledczych, na nielegalnym procederze mężczyzna zarobił ponad 126 tysięcy złotych.

Sąd Rejonowy w Lesznie wydał wyrok w sprawie, skazując 60-latka na karę 4 lat i 8 miesięcy pozbawienia wolności. Ponadto otrzymał zakaz wykonywania zawodu instruktora nauki jazdy i wykonywania w tym zakresie działalności gospodarczej przez 5 lat. Sąd orzekł również przepadek zarobionych w przestępstwach ponad 126 tysięcy złotych na rzecz Skarbu Państwa.

Wyrok nie jest prawomocny.

Jednocześnie toczą się osobne postępowania w sprawie kierowców korzystających z nielegalnych usług 60-latka.