Dwie policyjne akcje na wielkopolskich drogach. Na co funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę?

W Wielkopolsce, w tym także w Poznaniu trwają dwie policyjne akcje, których celem jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Na co w szczególny sposób zwracają uwagę funkcjonariusze?

 

Dziś w całej Polsce organizowane są działania kontrolno-prewencyjne „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa, szczególnie tych uczestników ruchu, dla których konsekwencje wypadków zwykle są najpoważniejsze.

Policjanci szczególną uwagę zwracają na zachowanie kierowców – czy ustępują pierwszeństwa pieszym na przejściach, a także czy nie omijają pojazdu, który zatrzymał się w celu przepuszczenia pieszego, czy nie wyprzedzają na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi.

Z kolei w przypadku pieszych i rowerzystów funkcjonariusze sprawdzają czy nie przechodzą lub przejeżdżają przez jezdnię na czerwonym świetle, czy nie doszło do wtargnięcia na jezdnię lub zza pojazdu, a także czy nie rozpraszają czymś swojej uwagi – np. patrząc w ekran telefonu podczas przekraczania jezdni.

Także dzisiaj rozpoczyna się akcja w ramach policyjnego projektu „Na drodze – patrz i słuchaj”. Celem jest zwrócenie uwagi kierowców na konsekwencje rozproszenia uwagi podczas jazdy np. poprzez korzystanie z telefonu. Akcja „Łapki na kierownicę” obejmie także m.in. poprzez rozdawanie ulotek kierowcom oraz wyświetlania spotów na ekranach LED w całym kraju.

Tylko w 2022 roku policjanci ujawnili 52 307 przypadków korzystania z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręce podczas kierowania pojazdem. Za takie zachowanie grozi mandat w wysokości 500 złotych i 12 punktów karnych.