“Wrażliwcy, kultura bez barier”, czyli nowa kampania społeczna

„Wrażliwcy_kultura bez barier” – to przekaz najnowszej kampanii Fundacji In_Spire, która rozpoczęła się 10 marca. O czym jest i kogo dotyczy? Na te pytania w programie „Hej Poznań” odpowiedziały Natalia Urbańska-Guss z Fundacji In_Spire oraz Dagmara Szymkowiak ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach.

Fundacja In_Spire została założona przez grupę MTP. Jej głównym celem jest pomoc osobom w przezwyciężaniu ich ograniczeń.

10 marca na Poznańskich Targach Książki została zainaugurowana ich najnowsza kampania – „Wrażliwcy_kultura bez barier”. Zaprezentowane zostały prace wykonane przez dzieci z różnego typu niepełnosprawnościami z Fundacji Ogród Marzeń w Jarocinie, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Owińskach oraz z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Nasz Dom” w Poznaniu.

„Te dzieciaki i ta młodzież pokazują nam, że każdy jest wrażliwcem. Każdy ma w sobie nutę związaną czy z pracami plastycznymi, czy z kwestiami muzycznymi i szeroko pojętą kulturą. Kampania na razie ruszyła w Poznań, ale marzy nam się cała Polska” – dodaje Natalia Urbańska-Guss.

Pomysł na powstanie kampanii narodził się podczas wystawy prac dzieci niewidomych z ośrodka w Owińskach. Aktualnie pod jego opieką znajduje się około 170 osób niewidomych i słabowidzących. Są to zarówno nastolatki, dzieci młodsze jak i dzieci w wieku przedprzedszkolnym. Ośrodek oferuje im najróżniejsze rodzaje terapii, wsparcie psychologa, rehabilitację oraz pomaga im się przygotować do samodzielnego życia. Dagmara Szymkowiak powiedziała, dlaczego Ośrodek zdecydował się wziąć udział w kampanii Fundacji In_Spire.

„Zawsze jest nam potrzebne bardzo duże wsparcie i serce instytucji zewnętrznych, które w różny sposób nas wspomagają. Pozwala to pokazać naszą młodzież, dać im skrzydła i działać na innym teranie, a nie tylko w naszym ośrodku” – zaznaczyła gościni programu „Hej Poznań”.

Zajęcia plastyczne są bardzo istotnym elementem w terapii dzieci z różnymi niepełnosprawnościami. Dają im one możliwość wyrażania siebie i przekazywania emocji. Wielu osobom wydaje się, że malowanie i rysunek są zarezerwowane tylko dla osób widzących, jednak mylą się. Osoby niewidzące w ten sposób pokonują kolejną granice i dodaj im to ogromnej siły i pewności siebie. Dodatkowo, podopieczni Ośrodka w Owińskach startują w ogólnopolskich konkursach plastycznych, w których rywalizują z osobami widzącymi i zdobywają wiele nagród.

Na potrzeby kampanii „Wrażliwcy_kultura bez barier” wykonali prace inspirując się wierszami Aleksandra Fredry oraz Juliana Tuwima. Ich dzieła można podziwiać na wystawie w Crystal Forum w Galerii Posnania do 11 kwietnia. Wybrane ilustracje zaprezentowaną zostaną również na wiatach przystankowych w całym Poznaniu, aby dotrzeć do jak największej liczby poznaniaków.