Minęło 79 lat od Wielkiej Ucieczki

Na poznańskiej Cytadeli odbyły się uroczystości upamiętniające 79. rocznicę Wielkiej Ucieczki ze Stalagu Luft III w Żaganiu.

 

Wielka Ucieczka to nazwa akcji z 1944 roku, kiedy to z niemieckiego obozu Luft Stalag III dla alianckich pilotów uciekło kilkudziesięciu żołnierzy. Było to możliwe po wykonaniu długiego na ok. 111 metrów tunelu ok. 10 metrów pod ziemią.

W nocy z 24 na 25 marca 1944 roku 80 jeńców wydostało się z obozu. Czworo z nich zostało od razu schwytanych przez wartowników. Choć skuteczna ucieczka udała się 76 żołnierzom, to tylko trojgu z nich udało się powrócić do Wielkiej Brytanii.

Pozostałych 73 żołnierzy z Wielkiej Brytanii, Kanady, RPA, Australii, Nowej Zelandii, Norwegii, Litwy, Belgii, Holandii, Francji, Czech, Grecji oraz Polski zostało ponownie schwytanych, a spośród nich 23 odesłano do Żagania. Pozostałych 50 mężczyzn zostało zamordowanych, a ich egzekucję osobiście zlecił Hitler.

Urny z prochami pomordowanych zebrano i złożono na Cmentarzu Wspólnoty Brytyjskiej w Poznaniu.

Dziś, w 79. rocznicę Wielkiej Ucieczki na poznańskiej Cytadeli odbyły się uroczystości upamiętniające wydarzenia. Pod Pomnikiem Żołnierzy Alianckich złożono kwiaty i oddano hołd pomordowanym żołnierzom.

Poznań reprezentował Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania oraz Przemysław Alexandrowicz, wiceprzewodniczący Rady Miasta. W uroczystości wzięli udział także przebywający obecnie w Poznaniu ambasador Australii, Lloyd Brodrick oraz delegacje Norwegii, Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii i RPA.