Jak dobrze wypaść podczas wywiadu na żywo? Poznańska ekspertka radzi

Jak odpowiednio przygotować się, aby dobrze wypaść przed kamerą w programie na żywo? Rozmawialiśmy o tym z Tatianą Sokołowską – ekspertką od wizerunku i wystąpień publicznych.

Wystąpienia publiczne wielu osobom kojarzą się z ogromnym stresem. Dochodzi go jeszcze więcej, gdy jest to wystąpienie przed kamerą telewizyjną, ponieważ jest to aktualnie najistotniejsze medium. Aby dobrze wypaść w programie na żywo, przygotowania należy rozpocząć dużo wcześniej. W momencie otrzymania zaproszenia do telewizji, należy zapytać czego będzie dotyczyła rozmowa i jakich pytań można się spodziewać.

„Można również wysłać samemu określone materiały. Dzięki temu dziennikarz będzie wiedział czym się zajmujesz, a jego pytania będą miały sens i będą odnosiły się do twojego życia, działalności i do tego co chcesz w tym wywiadzie powiedzieć” – dodaje Tatiana Sokołowska.

Znając pytania wcześniej warto przygotować sobie odpowiedzi. Dodatkowo można przećwiczyć nagrywając swoje wypowiedzi na telefon lub występując przed rodziną i bliskimi. Dzięki temu można sprawdzić ile będzie trwała wypowiedź i w razie czego ją skrócić lub wydłużyć. Nie należy również zapominać, że trening czyni mistrza i z każdym kolejnym wystąpieniem będzie coraz lepiej i łatwiej. Niestety, za pierwszym razem mogą zdarzyć się małe wpadki. Piotr Szulc zapytał gościnię naszego programu jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

„Nie udawać, że nie się nie stało. To jest podstawowa zasada, ponieważ pamiętajmy o tym, że każdy jest omylny i widzowie doskonale to zrozumieją. Nie bójmy poprawić się swoich poprzednich wypowiedzi” – tłumaczy ekspertka od wystąpień publicznych.

Pomyłkę można również zamienić w żart. Jednak trzeba pamiętać, żeby zrobić to z wyczuciem. Tatiana Sokołowska podkreśla, że ludzie oglądając telewizję szukają osób podobnych do siebie, więc warto zachowywać się naturalnie i nikogo nie udawać. Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest mikrofon. Od momentu przypięcia mikrofonu, wszystko co się powie jest rejestrowane i nie należy o tym zapominać. Niestety historia pokazuje, że nawet najbardziej doświadczonym dziennikarzom zdarzało się o tym zapomnieć i wiązało się to z przykrymi konsekwencjami.

Rozmawiając z dziennikarzem powinno patrzeć mu się w oczy – będzie to świadczyło o pewności siebie. Z kolei rozbiegany wzrok będzie oznaczał stres i zdenerwowanie. Tatiana Sokołowska dodaje, że w kamerę powinno spojrzeć się tylko witając i żegnając się z widzami. Podczas rozmowy skupiamy wzrok na rozmówcy i słuchamy uważnie co ma do powiedzenia. Jednak nie tylko to co się mówi ma znaczenie, również ważny jest odpowiedni wygląd.

„W momencie kiedy zapraszani jesteśmy do studia, które możemy obejrzeć sobie wcześniej w telewizji to sprawdźmy jakie jest tło, żeby nie ubrać się pod kolor studia. Warto zwrócić również uwagę w jaki sposób się siedzi” – dodaje ekspertka.

Posłuchajcie całej rozmowy z Tatianą Sokołowską w programie „Hej Poznań”, aby dowiedzieć się więcej na temat wystąpień na żywo.