Sprzęt z Poznańskiego Szpitala Klinicznego ratuje życie w Kamerunie

Nieużywane łóżka, fotele ginekologiczne, aparaty USG i wiele innych sprzętów medycznych z Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego na ul. Polnej w Poznaniu zostaną przekazane do misyjnych szpitali i przychodni w Kamerunie. Kontener z tym cennym ładunkiem wkrótce wyruszy w daleką podróż.

Zbiórka sprzętu została zorganizowana przez Fundację “Redemptoris Missio”, której prezes, Justyna Janiec-Palczewska, mówi: “Sprzęt pochodzi nie tylko z poznańskich szpitali, ale także od wielu darczyńców z całej Polski, którzy przekazali nam również sprzęt rehabilitacyjny, kule i wózki inwalidzkie”. Wraz z medycznym wyposażeniem do Kamerunu trafią również ponad dwie tony mydła oraz środki opatrunkowe z akcji “Opatrunek na Ratunek”.

Ten dar może

uratować życie tysiącom osób i wesprzeć funkcjonowanie 28 szpitali i przychodni w Kamerunie, które codziennie pomagają ogromnej liczbie pacjentów. Z uwagi na trudności związane z dostępem do opieki medycznej w afrykańskim kraju, lokalna ludność zmuszona jest korzystać z usług miejscowych szamanów i czarowników, co często prowadzi do powikłań zdrowotnych.

Jak podkreśla Janiec-Palczewska, misjonarze borykają się z brakiem prądu i podstawowego wyposażenia medycznego, takiego jak nowoczesne łóżka szpitalne czy fotele ginekologiczne. “Trudność w dostępie do szpitali skutkuje wysoką śmiertelnością, zwłaszcza wśród dzieci i kobiet w ciąży” – tłumaczy prezeska Fundacji.

Osoby korzystające z pomocy misyjnych ośrodków zdrowia to przede wszystkim mieszkańcy ubogich terenów wiejskich, którzy nie mają dostępu do opieki medycznej. Wielu z nich nigdy nie było u lekarza. Działania Fundacji “Redemptoris Missio” mają na celu wsparcie polskich misjonarzy w tych trudnych warunkach już od 31 lat.

Wspomniane dary to nie pierwsza tego typu inicjatywa polskiej fundacji. W czerwcu ubiegłego roku do Kamerunu wysłano również sprzęt medyczny z likwidowanego szpitala z Krysiewicza. Dzięki temu rodzaju wsparcia tysiące ludzi otrzymuje możliwość leczenia i poprawy swojego zdrowia, co bez wątpienia przyczynia się do ratowania kolejnych żyć.