Poznań gospodarzem Ogólnopolskiego Dnia Widoczności Osób Transpłciowych

W weekend w Poznaniu odbywają się wydarzenia w ramach Ogólnopolskiego Dnia Widoczności Osób Transpłciowych. Najwięcej z nich miało miejsce w sobotę.

Międzynarodowy Dzień Widoczności Osób Transpłciowych przypada 31 marca, a został ustanowiony w 2009 roku. Jego celem jest zwracanie uwagi na prawa osób LGBTQ+ i przypominać o obecności transpłciowości w społeczeństwie.

W tym roku świętowany jest także w Polsce, a w związku z nim przygotowano szereg wydarzeń odbywających się w weekend poprzedzający Dzień. Gospodarzem jest Poznań.

W sobotę w CK Zamek odbyły się panele dyskusyjne i wykłady, podczas których przybliżono różne aspekty życia osób transpłciowych w Polsce. W programie znalazły się też spotkanie z prawnikami oraz warsztaty dla rodziców i nauczycieli. Z kolei na specjalnym bazarku można było wymienić się ubraniami czy też zakupić rękodzieło. Pojawiły się też stoiska z literaturą i wystawa prac plastycznych.

Wieczorem uczestnicy spotkali się na pl. Wolności, by zamanifestować wspólnotę środowiska LGBTQ+. Apelowano o poszanowanie praw i równości w społeczeństwie.

Stamtąd uczestnicy wydarzenia udali się na After Party i drag show w Lokum Stonewall.

W niedzielę odbyła się liturgia eucharystii w intencji osób transpłciowych, w tym ofiar transfobii. Eucharystia odbędzie się w Reformowanym Kościele Katolickim na os. Powstańców Warszawy. To jedyny w Polsce kościół błogosławiący śluby par jednopłciowych, a osoby trans mogą mieć tam liturgię przyjęcia nowego imienia.

Wydarzenie organizowane jest przez Fundację Lambda, a dofinansowane ze środków Miasta Poznania.