Zna 14 języków obcych. Co radzi innym przy nauce?

Estoński, węgierski, ukraiński czy czeski to tylko niektóre z języków, którymi porozumiewa się Gregorio Ussardi. Zaprosiliśmy go do programu „Hej Poznań”, aby porozmawiać o jego pasji do języków obcych.

Gregorio Ussardi urodził się we Włoszech i tam studiował. Aktualnie potrafi mówić w 14 językach obcych. Są to: węgierski, gruziński, hiszpański, niemiecki, francuski, angielski, estoński, litewski, łotewski, chiński, polski, czeski, rosyjski oraz ukraiński. Pierwszym obcym językiem, którego się nauczył był język angielski. Było to jeszcze w szkole podstawowej i nie wspomina tego dobrze, ponieważ był to jego obowiązek.

Pierwszym językiem obcym, którego nauczył się z własnej woli był francuski. Sprawiało mu to ogromną przyjemność. Wybierając studia wiedział, że musi być to coś związane z nauką języków obcych. Wybór padł na chiński – przez wiele osób uważany za jeden z trudniejszych języków do nauki. Jego alfabet to zbiór tysiąca skomplikowanych znaków, a kolejną trudnością jest toniczność. Oznacza to, że każda sylaba w zależności od tego jak będzie wymówiona, może mieć cztery zupełnie inne znaczenia.

Nauka kolejnych języków wiązała się z licznymi podróżami Gregorio. Już w czasie studiów kilka razy brał udział w wymianie studenckiej Erasmus. Miał wtedy okazję odwiedzić takie kraje jak: Gruzja, Estonia, Czechy oraz Bułgaria. Bardzo podobało mu się poznawanie nowych osób i kultur.

„Siedzenie w domu jest dla mnie za nudne. Żeby żyć potrzebuje ludzi. To rozmowa z nimi daje mi energii, a dodatkowo uczę się w ten sposób nowych języków” – zaznacza Gregorio Ussardi.

Siedzenie przy książkach i wkuwanie to według niego nie jest najlepszy sposób na naukę. Nie poleca również popularnych w ostatnim czasie aplikacji do nauki języków obcych. Najlepszym sposobem jest poznawanie nowych osób i rozmawianie z nimi. W programie „Hej Poznań” zaznacza, że bardzo ważne jest bycie towarzyskim oraz brak obaw o pomyłkę. Należy pamiętać, że popełnianie błędów jest naturalnym procesem podczas nauki języków i nie tylko. Nie trzeba perfekcyjnie znać gramatyki i innych zasad, by czerpać przyjemność z porozumiewania się w obcym języku.

Gość programu „Hej Poznań” aktualnie mieszka we Wrocławiu. Organizuje tam wyjątkowe spotkania dla poliglotów, czyli osób które tak jak on biegle posługują się kilkoma językami. Piotr Szulc zapytał Gregorio Ussardiegio jaką znajomość języków obcych mają Polacy.

„Mogę powiedzieć, ze Polacy generalnie dobrze mówią po angielsku. Są też zainteresowani nauką innych języków obcych, takich jak włoski, niemiecki czy francuski. Teraz we Wrocławiu bardzo popularna jest nauka koreańskiego” – powiedział poliglota.

Mimo znajomości tak wielu języków obcych, Gregorio ma w planach naukę kolejnych. Będą to hebrajski, perski i język suahili. Obejrzyjcie całą rozmowę z gościem programu „Hej Poznań”, aby posłuchać jak mówi różne zdania w czternastu językach.