Poznańska turystyka się odradza. Wróciła do poziomu sprzed pandemii

Mimo wysokiej inflacji, remontów w centrum miasta, popandemicznej sytuacji branży turystycznej i geopolitycznej na świecie, turystyka w Poznaniu dobrze sobie radzi. W ubiegłym roku obłożenie hoteli wróciło do poziomu zbliżonego do 2019 roku. Co ciekawe, coraz częściej do stolicy Wielkopolski przybywają turyści m.in. ze Stanów Zjednoczonych.

Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna przedstawiła dane z Poznańskiego Barometru Turystycznego za 2022 rok. Czym jest Barometr? To narzędzie służące do bieżącego monitorowania zjawisk turystycznych na terenie aglomeracji poznańskiej. Udostępnia także dane pochodzące m.in. z GUS, STR (firma monitorująca obłożenie pokoi w hotelach na całym świecie) czy Selectivv (firma analizująca zachowania turystów na podstawie danych z sieci reklamowych i telefonów komórkowych).

Jak wynika z danych, w ubiegłym roku odnotowano 1,37 mln noclegów w poznańskich hotelach, w tym 1 062 481 noclegów dla gości krajowych (wzrost o 47% rok do roku) i 312 327 dla turystów zagranicznych (wzrost o 106% rok do roku). Łącznie to wzrost o 57,5% w stosunku do 2021 roku.

Średnie roczne obłożenie hoteli według firmy STR sięgnęło 60,4% (wobec 39,30% w 2021 r.), czyli wyniosło niemal tyle samo, co w 2019 roku.

Po pandemicznej przerwie, do stolicy Wielkopolski coraz częściej przyjeżdżają turyści zagraniczni. Co ciekawe, mniej jest grup zorganizowanych i turystów z państw południowej Europy. Najwięcej odnotowano noclegów rezerwowanych przez Niemców, Amerykanów i Brytyjczyków. W przypadku gości ze Stanów Zjednoczonych nie bez znaczenia jest jednak obecność V Korpusu Armii Amerykańskiej.

„Pierwsze dwa miesiące 2022 roku były bardzo trudne dla hoteli, ale kolejne tygodnie to już szybki powrót do biznesu. Większość hoteli kluczowych dla miasta zakończyła ten rok wynikami wyższymi niż w 2019 r. Co ważne, odradzamy się dużo szybciej niż inne duże miasta w Polsce. W pierwszych miesiącach 2023 r. wszystkie duże hotele w Poznaniu odnotowały spektakularne, najwyższe w historii rezultaty. To dobra perspektywa na ten rok.” – podkreśla Marcin Procajło, dyrektor hotelu Mercure Poznan Centrum, Przewodniczący Rady PLOT

Najczęściej turyści odwiedzają: Muzeum Narodowe (96 tys. odwiedzających), Brama Poznania (73 tys.) i Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim (71 tys.). Z kolei na terenie powiatu poznańskiego prym wiodą Zamek w Kórniku (65 tys.), Pałac w Rogalinie (59 tys.) oraz Skansen Miniatur w Pobiedziskach (14 tys.).