Radni przyjęli nowy regulamin Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Co się zmieni w tym roku?

Podczas ostatniej w marcu sesji Rady Miasta Poznania radni przegłosowali uchwałę dotyczącą najbliższej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Pojawi się kilka zmian, a do rozdysponowana będzie niemal 27 mln złotych.

 

W tegorocznej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego do rozdysponowania będzie 26,6 mln złotych. To o 1,6 mln złotych więcej niż w ubiegłym roku.

Ustalono także nowy podział – poza tym na projekty ogólnomiejskie i rejonowe, będzie podział także na projekty małe i duże w odniesieniu do ich maksymalnej wartości.

Po raz kolejny w ramach projektów ogólnomiejskich wyróżniony zostanie Zielony Budżet, czyli propozycje związane z kreowaniem atrakcyjnych terenów z roślinnością, czy też ochrony tej istniejącej. Po raz pierwszy zaliczone do nich zostaną również działania w lasach.

Ostatecznie projekty będą więc podzielone na pięć kategorii:

– rejonowe duże – z maksymalną wartością projektu 800 tysięcy złotych
– rejonowe małe – z maksymalną wartością projektu 50 tysięcy złotych
– ogólnomiejskie duże – z maksymalną wartością projektu 2 mln złotych
– ogólnomiejskie małe – z maksymalną wartością projektu 200 tysięcy złotych
– ogólnomiejskie Zielony Budżet – z maksymalną wartością projektu 2 mln złotych

Każdy mieszkaniec będzie mógł oddać maksymalnie pięć głosów, czyli po jednym na projekt w ramach każdej z kategorii.

Z puli 26,6 mln złotych, 6,2 mln będzie przeznaczonych na projekty ogólnomiejskie, w tym 4 mln złotych na Zielony Budżet, 2 mln na projekty duże i 200 tysięcy zł na projekty małe.

Z kolei na projekty rejonowe przeznaczonych będzie 20,4 mln złotych, w tym 1,3 mln na małe i 19,1 na duże. Jednocześnie środki na projekty małe będą przyznane każdemu rejonowi w kwocie 100 tysięcy złotych. Środki na projekty duże będą rozdzielane tak jak w poprzednich latach – przy pomocy algorytmu.

W ubiegłym roku do głosowania skierowano 127 projektów, a mieszkańcy wybrali 31 z nich do realizacji.