Nowatorska operacja w szpitalu miejskim. W ostatnich latach wykonano w Polsce tylko 3 takie zabiegi

W szpitalu miejskim im. Strusia przeprowadzono innowacyjną operację wszczepienia endoprotezy. Implant dla pacjentki wydrukowano w technologii 3D.

 

Nowatorską operacje przeprowadzono u pacjentki, która od wielu lat chodziła używając obluzowanej endoprotezy, co doprowadziło do poważnego zniszczenia stawu. Ubytek w miednicy był na tyle duży, że „standardowa” endoproteza nie miałaby na czym się utrzymać, dlatego wymiana implantu nie miała sensu.

Sytuacja zmieniła się, gdy podjęto decyzję o przygotowaniu implantu dopasowanego do struktury kostnej pacjentki. By było to możliwe stworzono model 3D miednicy kobiety, który był bardzo precyzyjny i uwzględniał wszelkie deformacje kostne. Na jego podstawie zaprojektowano implant.

Operację przeprowadzili lekarze z Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. J. Strusia w Poznaniu.

„Operacja była bardzo trudna technicznie. Wymagała szerokiego odsłonięcia, zachowania naczyń, sam implant też miał nietypowe rozmiary. A im jest on większy, tym większe jest ryzyko infekcji. Byliśmy jednak dobrze przygotowani. Pacjentka wyszła już ze szpitala, czuje się dobrze, a co najważniejsze – znów może chodzić.” – mówi prof. dr hab. n. med. Jacek Kaczmarczyk z Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu szpitala im. J. Strusia

Pacjentka, która przeszła operację, była obciążona wieloma chorobami, dlatego to właśnie w szpitalu wielospecjalistycznym prowadzono operację i leczenie.

Specjaliści z Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Szpitala Miejskiego im. J. Strusia w Poznaniu zakładają rocznie ok. 500 seryjnie produkowanych endoprotez biodra i kolana. Obecnie przeprowadzona nowatorska operacja otwiera możliwości leczenia dla tych pacjentów, dla których wcześniej było ono niedostępne. W ostatnich latach wykonano w Polsce tylko 3 takie zabiegi.