Rowery elektryczne Bolt wracają na ulice Poznania

Wraz z początkiem wiosennej pogody, na poznańskie ulice wróciły rowery elektryczne Bolt. Od soboty dla mieszkańców Poznania dostępnych będzie kilkaset zielonych jednośladów. Od połowy września ubiegłego roku Poznaniacy pokonali na rowerach elektrycznych Bolt ponad 20 tys km.

System rowerowy działa w taki sam sposób jak w poprzednim roku.  W centrum miasta obowiązują specjalnie wyznaczone punkty parkowania, natomiast w pozostałych dzielnicach  dostępne jest swobodne przemieszczanie się i parkowanie w systemie free float. Strefa w Poznaniu obejmie m.in. dzielnice: Centrum, Łazarz, Piotrowo. Cena za minutę przejazdu wynosi 85 groszy. 

Poznaniacy bardzo docenili nowy środek transportu miejskiego – w ubiegłym roku pokonali ponad 20 tys. km na rowerach elektrycznych Bolt. Widzimy też, że elektryczne jednoślady doskonale uzupełniły naszą ofertę usług mikromobilnych, ponieważ sprawdzają się na dłuższych dystansach – średni czas przejazdu rowerem to nawet 9 minut. Dzięki temu w Poznaniu jest duży wybór środków transportu multimodalnego – mówi Weronika Ners, odpowiedzialna za operacje rowerów elektrycznych Bolt w Poznaniu. 

Jak jeździć bezpiecznie i zgodnie z przepisami

 

Użytkowanie z roweru elektrycznego Bolt jest proste i bezpieczne. Należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:

 

  • Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić

  • W przypadku ścieżek połączonych z chodnikiem to kierujący rowerem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym

  • Warunkowo rowerzyści mogą poruszać się chodnikami. Jeśli szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

  • Gdy warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła), może on jechać po chodnikach lub drogach dla pieszych, ale jest obowiązany jechać powoli i zachować szczególną ostrożność, jak również ustępować miejsca pieszym. Co więcej, rowerzysta musi jechać z prędkością zbliżoną do prędkości z jaką poruszają się piesi

  • Rower można parkować jedynie w miejscach do tego wyznaczonych, a gdy takowego nie ma to,jak najbliżej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi. Jednak w sytuacji gdy najbliższy stojak rowerowy jest przepełniony, zachęcamy poszukać innego w okolicy.

 

Bezpieczeństwo zapewnia przemyślana konstrukcja roweru

 

Rowery elektryczne Bolt zostały zaprojektowane przede wszystkim z myślą o bezpieczeństwie użytkowników. Solidne hamulce bębnowe zamontowane na przednich i tylnich kołach pozwolą kontrolować prędkość. Odporne na przebicia opony pneumatyczne są bardziej trwałe i pozwolą zachować lepszą przyczepność podczas jazdy. Rowery elektryczne Bolt mogą osiągnąć prędkość do 25 km/h. 

 

Każdy rower jest również wyposażony w funkcjonalny ekran, na którym użytkownik może sprawdzać informacje o aktualnej prędkości, poziomie naładowania roweru,a także strefach prędkości. Dla użytkowników przydatna będzie funkcja ładowania telefonu za pomocą bezprzewodowej ładowarki, umieszczonej wygodnie na kierownicy. Ponadto rowery elektryczne Bolt posiadają wysoko-precyzyjny nadajnik GPS, dzięki któremu użytkownicy łatwo znajdą rower na ulicy. 

 

Wprowadzany model roweru elektrycznego Bolt ma długą żywotność wynoszącą nawet 5 lat, co sprawia, że jest on rzeczywiście ekologiczny. Ponadto rowery te zostały wyprodukowane z aluminium nadającego się w 100% do recyklingu. Natomiast zastosowanie w rowerze wytrzymałej do przynajmniej 60 km zasięgu, wymiennej baterii obniża ogólny ślad węglowy rowerów, które nie muszą być często przewożone do magazynu w celu ładowania. 

 

Rowery Bolt, oprócz Poznania, są obecnie dostępne w 5 innych polskich miastach: Bydgoszczy, Krakowie, Olsztynie i Warszawie.