W okresie od 23 do 29 marca w szpitalach przebywało 2 561 pacjentów zakażonych koronawirusem, o 618 mniej niż tydzień wcześniej. Chociaż liczba hospitalizowanych z powodu Covid-19 maleje, poważne zachorowania nadal występują w Polsce. Lekarze zauważają, że leczenie pacjentów było znacznie łatwiejsze w ubiegłych latach, ze względu na dostęp do leków przeciwwirusowych takich jak molnupiravir i paxlovid, których obecnie brakuje.
Profesor Mozer-Lisewska, ordynator oddziału zakaźnego w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. J. Strusia w Poznaniu, alarmuje: “Sytuacja jest bardzo zła, bo nie dysponujemy żadnymi lekami przeciwwirusowymi”. Obecnie wszystkie przypadki Covid-19, które trafiają do szpitala, leczone są wyłącznie objawowo.
Ministerstwo Zdrowia zdecydowało niedawno o niefinansowaniu zakupu remdesiviru, leku stosowanego w leczeniu pacjentów z ciężkim przebiegiem zakażenia koronawirusem. Decyzja ta była podjęta na podstawie rekomendacji AOTMiT, uznającej terapię remdesivirem jako nieskuteczną lub bardzo mało skuteczną, oraz braku wniosku refundacyjnego producenta opartego na jakichkolwiek nowych danych celem szczegółowej oceny.
Profesor Mozer-Lisewska uważa jednak, że remdesivir to “bardzo dobry preparat ratujący życie, który podany na właściwym etapie choroby działa skutecznie przeciwwirusowo”.
Minister zdrowia Adam Niedzielski informował w minionym tygodniu o spadku liczby chorych na Covid-19 o ponad 30% w stosunku do szczytu ostatniej fali covidowej. Jednak mimo spadków zakażeń i hospitalizacji, liczba infekcji grypowych pozostaje wysoka, na poziomie średnio 29 tys. dziennie. Minister podkre
ślił, że jeszcze nie można mówić o odejściu od stanu zagrożenia epidemicznego.
Brak leków przeciwwirusowych stawia lekarzy w trudnej sytuacji, gdy muszą walczyć z ciężkimi przypadkami Covid-19. Tymczasowe leczenie objawowe może nie wystarczyć, aby zapewnić pacjentom najlepszą możliwą opiekę. W związku z tym, potrzeba dalszych działań ze strony władz oraz sektora farmaceutycznego w celu zabezpieczenia odpowiednich leków przeciwwirusowych dla szpitali w całym kraju.
Należy również podjąć środki mające na celu zwiększenie odporności społeczeństwa, takie jak kampanie promujące szczepienia przeciwko Covid-19 i grypie, a także edukacja na temat higieny i zdrowego stylu życia. Tylko poprzez wspólną pracę rządów, służby zdrowia, producentów leków i społeczeństwa możemy skutecznie przeciwdziałać epidemii i zapewnić, że lekarze będą mieli niezbędne narzędzia do leczenia pacjentów z Covid-19 oraz innymi chorobami zakaźnymi.