Niedziela Palmowa, zwana też Niedzielą Męki Pańskiej, przypomina o wydarzeniach sprzed ponad dwóch tysięcy lat. Wierni uczestniczą w procesjach, niosąc w rękach palmy lub gałązki oliwne, które są błogosławione podczas Mszy Świętej. Palmy są symbolem wierności Chrystusowi i Jego zwycięstwa nad śmiercią.
W Wielki Czwartek wspominana jest Ostatnia Wieczerza, podczas której Jezus ustanowił sakramenty Eucharystii i Kapłaństwa. Tego dnia wierni uczestniczą w Mszy Wieczerzy Pańskiej, podczas której kapłani myją stopy 12 wybranym osobom, naśladując gest Jezusa wobec swoich uczniów. Wieczorem odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu, która trwa do późnych godzin nocnych.
W Wielki Piątek obchodzony jest dzień Męki i Śmierci Jezusa na krzyżu. Tego dnia nie odprawia się Mszy Świętej, a liturgia ma charakter pokutny i zadumy. Wierni uczestniczą w nabożeństwach Drogi Krzyżowej oraz w Liturgii Męki Pańskiej. Wielki Piątek jest dniem postu i wstrzemięźliwości.
Wielka Sobota to dzień ciszy i zadumy, kiedy Kościół oczekuje na Zmartwychwstanie. Tego dnia wierni święcą pokarmy, które spożywane są w Niedzielę Wielkanocną. Liturgia Wigilii Paschalnej, rozpoczynająca się po zmroku, zwiastuje radość z powodu Zmartwychwstania Jezusa. Podczas tej uroczystości poświęcany jest ogień oraz świeca paschalna, symbol Chrystusa Zmartwychwstałego.
Wielki Tydzień to czas duchowego przygotowania do świętowania najważniejszego wydarzenia w chrześcijaństwie – Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Wierni przechodzą przez ten okres w duchu modlitwy, pokuty i refleksji, by w pe
łni uczestniczyć w radosnym święcie Wielkanocy.
Niedziela Wielkanocna to najważniejsze święto w Kościele katolickim, celebrujące zwycięstwo Jezusa Chrystusa nad grzechem i śmiercią. Wierni uczestniczą we Mszy Świętej rezurekcyjnej, często odbywającej się o świcie, upamiętniając moment, w którym Jezus zmartwychwstał. Po Mszy, rodziny gromadzą się przy wspólnym stole, łamiąc się święconym jajkiem – symbolem nowego życia i nadziei.
Wielkanocny Poniedziałek, zwany też Śmigusem-Dyngusem, to tradycyjny polski zwyczaj polegający na oblewaniu się wodą. Wierzono, że woda ma właściwości oczyszczające i przynosi zdrowie oraz urodzaj. Chociaż dzisiaj jest to głównie okazja do zabawy, zwyczaj ten nawiązuje do chrześcijańskiego symbolu odrodzenia i odnowy przez wodę chrztu.
Wielki Tydzień, choć pełen duchowej zadumy, to również czas wzmacniania więzi rodzinnych i budowania wspólnoty. Przygotowania do świąt, wspólne uczestnictwo w liturgiach i nabożeństwach oraz dzielenie się święconym jajkiem to okazje do wzajemnego zrozumienia, wsparcia i miłości. Warto więc spędzić ten czas w gronie bliskich, pamiętając o duchowej wartości tych wyjątkowych dni.