Koncert „Głosy z Przeszłości” odbędzie się w tym roku po raz trzeci. Pomysłodawcami akcji byli dyrygent Jacek Sykulski, Przemysław Kieliszewski – dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu oraz Marcin Poprawski ówczesny wicedyrektor Poznańskiego Chóru Chłopięcego. Pierwszy koncert odbył się w Berlinie, co nie było łatwym przedsięwzięciem do zorganizowania. Wydarzenie cieszyło się wielkim zainteresowaniem, dlatego organizatorzy postanowili, że co dekadę będą je organizować. Następna edycja również odbyła się w Berlinie, a w tym roku – 14 kwietnia, koncert zostanie zaprezentowany poznańskiej publiczności w Muzeum Narodowym w Poznaniu.
„Na program koncertu będą się składać utwory, które w jakiś sposób korespondują z wybuchem Powstania w Getcie Warszawskim. Będzie to przeplatanka utworów napisanych w getcie przez Mordechaja Gebirtiga, który przebywał w getcie krakowskim” – powiedział Jacek Sykulski w programie „Hej Poznań”
Na scenie będzie można również usłyszeć utwór przewodni akcji „Voice of the past”, oryginalne kompozycje Jacka Sykulskiego oraz utwory Pawła Łukaszewskiego i Zbigniewa Preisnera. Po raz pierwszy zaprezentowane zostaną aranżacje chóralne utworów Gebirtiga i Yablokoffa w języku jidysz. Nikt wcześniej nie podjął się tak trudnego zadania. Poznańska publiczność będzie miała jedyną i wyjątkową okazję usłyszeć te utwory. Zaprezentuje je Poznański Chór Chłopięcy, a towarzyszyć mu będzie artysta Teatru Wielkiego w Poznaniu – Sławomir Heinrychowski grający na klarnecie.
„Co jest ważne, to że te utwory będą wykonywane przez chór dziecięco-młodzieżowy. Dodaje to szczególnego wymiaru, bo dzieci w getcie też przeżyły swoje piekło. Jest to wspaniała lekcja historii dla chłopców śpiewających w chórze” – zaznaczył gość programu „Hej Poznań”
Artystom na scenie towarzyszyć będzie towarzyszyć aktor Teatru Nowego w Poznaniu – Sebastian Greg. Muzyka będzie przeplatana czytanie wspomnień osób, które przeżyły w getcie. Będą to słowa między innymi Władysława Szengela, Leona Kopelmana czy Haliny Aszkenazy-Engelhardt. Organizatorom wydarzenia zależy, aby przez muzykę oddać hołd i szacunek ofiarom Powstania w Getcie Warszawskim. Jacek Sykulski dodaje, że muzyka jest sztuką która najmocniej oddziaływuje na ludzkie emocje.
„Będzie to niezwykły spektakl i niesamowite widowisko, które właśnie dzięki muzyce i słowu będzie oddziaływać na ludzkie emocje. Miejmy nadzieję, że takie sytuacje które wtedy się wydarzyły, nigdy nie będą już miały miejsca” – zaznacza dyrygent
Koncert z okazji 80. rocznicy wybuchy Powstania w Getcie Warszawskim odbędzie się 15 kwietnia o godzinie 18:00 w Muzeum Narodowym w Poznaniu.