Poznańskie Stowarzyszenie “Otwarte Drzwi” o codziennych trudnościach osób ze spektrum autyzmu

Trudności w komunikacji i funkcjonowaniu w społeczeństwie to coś z czym na co dzień borykają się osoby ze spektrum autyzmu. Z okazji obchodzonego w kwietniu Światowego Dnia Świadomości Autyzmu do programu „Hej Poznań” zaprosiliśmy Sławomira Wrembla ze Stowarzyszenia „Otwarte Drzwi”, by porozmawiać o tym jak wygląda codzienność takich osób.

Międzynarodowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodzony jest 4 kwietnia. Ustanowiono go w 2008 roku by szerzyć wiedzę na temat autyzmu i uwrażliwiać społeczeństwo w tym temacie. Autyzm jest zaburzeniem rozwojowym, które wpływa na sposób, w jaki jednostka postrzega świat i wchodzi w interakcje z innymi ludźmi. Jednak każda osoba ze spektrum autyzmu jest unikalna, z własnymi mocnymi i słabymi stronami. Sławomir Wrembel jest prezesem Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Otwarte Drzwi”, które prowadzi placówki edukacyjne. Duża część ich podopiecznych to właśnie osoby autystyczne.

„Dajemy im to co jest najważniejsze – nadzieję. Nadzieję na to, że ten stan nie jest dla nich tak przerażający i straszny. Życie z autyzmem jest też dla nich możliwością” – zaznacza gość programu „Hej Poznań”.

W pracy z osobami autystycznymi najważniejsze jest indywidualne podejście. Każdy z nich ma inne potrzeby, które trzeba uszanować. Dzięki lepszej świadomości na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu oraz większej ilości dostępnych zasobów i narzędzi terapeutycznych, osoby te są w stanie osiągnąć sukcesy i cieszyć się pełnym życiem. Zadaniem Stowarzyszenia „Otwarte Drzwi” jest stworzenie jak najlepszych warunków, by te sukcesy osiągać. Piotr Szulc zapytał gościa programu „Hej Poznań” z jakimi problemami najczęściej borykają się osoby ze spektrum autyzmu.

„Autysta nie potrafi funkcjonować w środowisku – nie rozumie zależności, ani żadnych niuansów życia. Jest bardzo bezpośredni i mówi wprost. Nie zawsze jest to akceptowalne i może onieśmielać” – tłumaczy Sławomir Wrembel.

W 2008 roku ustanowiono Dzień Świadomości Autyzmu między innymi po to, aby pokazać jak wiele osób z autyzmem żyje dookoła nas. To właśnie dlatego tak ważne jest powstawanie szkół, takich jak te, które prowadzi Stowarzyszenie „Otwarte Drzwi”. Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego Niepublicznego „Otwarte Drzwi” rok szkolny 2023/2024 rozpoczną w nowej, większej placówce. Znajdą się tam specjalne sale dostosowane do terapii, a uczniowie będą mieli do wyboru wiele zajęć dodatkowych. Wśród nich znajdą się m.in. zajęcia z autoprezentacji, trening umiejętności społecznych czy warsztaty ekologiczne.

„Znaleźliśmy budynek na ulicy Strzeleckiej 11 – jest to budynek Politechniki Poznańskiej, która nam go wynajęła. Jesteśmy ogromnie wdzięczni i cieszymy się, ponieważ jest on dużo większy i daje większe możliwości pracy i rozwoju” – podkreśla Sławomir Wrembel.

4 kwietnia w Polsce i na całym świecie wiele budynków podświetlono na niebiesko i różowo. Symbolizowało to fakt, że osoby autystyczne to zarówno mężczyźni i kobiety. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat życia osób ze spektrum autyzmu to posłuchajcie całej rozmowy z Sławomirem Wremblem w programie „Hej Poznań”.