Poznańskie uczelnie i lekarze szukają sposobu na wczesne wykrycie choroby Alzheimera

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Poznańska oraz lekarze specjaliści z dziedziny neurologii i psychiatrii podjęli współpracę w celu opracowania nowej, bezinwazyjnej metody diagnozowania choroby Alzheimera na wczesnym etapie. Projekt badawczy zakłada przeprowadzenie badań pilotażowych na grupie około 50 osób zagrożonych rozwojem choroby oraz na grupie kontrolnej.

 

Choroba Alzheimera jest jednym z najbardziej podstępnych schorzeń, a proces jej rozwoju rozpoczyna się dekady przed wystąpieniem pierwszych objawów choroby. W większości chorób, rozpoznanie postawione na jak najwcześniejszym etapie ma fundamentalne znaczenie dla rokowania oraz możliwości odkrycia nowych metod terapii. W przypadku choroby Alzheimera, wczesna diagnoza ma kluczowe znaczenie, ponieważ umożliwia wdrożenie działań, które mogą zniwelować tempo rozwoju choroby. Niestety, wczesna diagnostyka jest obecnie droga i trudno osiągalna. Właśnie z tego powodu naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechniki Poznańskiej oraz lekarze specjaliści z dziedziny neurologii i psychiatrii rozpoczęli projekt badawczy, którego celem jest opracowanie bezinwazyjnej metody diagnozowania choroby Alzheimera na wczesnym etapie.

Prof. Jędrzej Kociński z UAM, członek zespołu Alzheimer Prediction Project, wyjaśnia, że w większości przypadków rozwoju choroby Alzheimera proces ten rozpoczyna się dekady przed wystąpieniem pierwszych objawów choroby. Jest to tzw. utajona (prodromalna) faza choroby. Z tego powodu wczesna diagnoza jest kluczowa dla zapewnienia odpowiedniego rokowania i wdrożenia działań zmniejszających tempo rozwoju choroby.

Projekt badawczy przewiduje przeprowadzenie badań pilotażowych na grupie około 50 osób zagrożonych rozwojem choroby Alzheimera, a także na grupie kontrolnej. W badaniach będą uczestniczyć osoby, które obawiają się, że coś złego dzieje się z ich pamięcią oraz osoby bez zaburzeń pamięci po 50 roku życia, które mają (miały) wśród swoich bliskich krewnych osoby z wczesnym otępieniem. Program nie jest przeznaczony dla osób z wyraźnymi objawami otępienia, już rozpoznaną ani tym bardziej zaawansowaną chorobą Alzheimera.

Udział w programie jest całkowicie bezpłatny, a wyniki badań będą w pełni anonimizowane. Każdy uczestnik będzie mógł otrzymać pełne wyniki swoich badań, w tym wyniki badań słuchu, wzroku oraz wyniki konsultacji ze specjalistą z dziedziny psychiatrii/neurologii.

Chęć udziału w projekcie można zgłaszać pisząc na adres kierownika projektu, dr. n. med. Marcina Górniaka, specjalisty psychiatrii: lekarz.marcin.gorniak@gmail.com

Szczegółowe informacje o projekcie znajdują się na stronie internetowej.