Miliony euro dla Lecha Poznań. Kolejorz zarobił ogromne pieniądze w europejskich pucharach

Choć Lech Poznań zakończył swoja przygodę z europejskimi pucharami w tym sezonie, to zdecydowanie nie ma się czego wstydzić. Tym bardziej, że za dotarcie do ćwierćfinału na konto klubu wpłynęły nie tylko punkty w rankingu UEFA, ale także duże pieniądze.

 

Mistrzowie Polski odpadli z Ligi Konferencji Europy dopiero w ćwierćfinale. W czwartkowym meczu zawodnicy pokazali jednak wysoki poziom oraz determinację, którą zaimponowali fanom i przeciwnikom. Choć po pierwszym meczu z Fiorentiną niewielu dawało im szansę, to Lechici pokazali, że awans do półfinału był możliwy.

Mimo odpadnięcia, Lech ma powody do zadowolenia. Przygoda w europejskich pucharach okazała się bardzo korzystna finansowo.

Kolejorz rozpoczął sezon w europejskich rozgrywkach od pierwszej rundy eliminacji Ligi Mistrzów, co jednak się nie udało, przez co Lech „spadł” do walki o udział w Lidze Konferencji Europy. Już na tym etapie do budżetu klubu można było dopisać 300 tysięcy euro, czyli ok. 1,38 mln złotych.

Kolejne sukcesy to kolejne pieniądze. Do rozgrywek grupowych Lechici awansowali eliminując Dinamo Batumi, Vikingur Reykjavik i F91 Dudelange, otrzymując za te mecze 1,65 mln euro, czyli ok. 7,6 mln złotych. Dodatkowo, za sam awans do fazy grupowej Kolejorz otrzymał 2,94 mln euro, czyli ok. 13,5 mln złotych.

W fazie grupowej Lech wygrał 2 spotkania, za co dostał po 500 tysięcy euro, czyli ok. 2,3 mln złotych, a 3 zremisował, co dało po 166 tys. euro za każdy, czyli ok. 765 tysięcy złotych.

Za zajęcie drugiego miejsca w grupie Kolejorz dostał 325 tysięcy euro, a więc ok. 1,49 mln złotych. Z kolei za udział w fazie play-off UEFA wypłaciła Lechowi 300 tysięcy euro, czyli ok. 1,38 mln złotych.

W 1/8 finału poznańska drużyna wygrała oba mecze z Djurgardens, czym zarobiła 600 tysięcy euro, czyli ok. 2,76 mln złotych.

Za udział w ćwierćfinale Lech ma zapewniony milion euro, czyli ok. 4,6 mln złotych.

Łącznie to ogromna kwota. Całość daje 8,438 mln euro, czyli niemal 39 mln złotych.