Setki zużytych strzykawek i odpadów medycznych znalezionych w kanale Olszynka niedaleko Mosiny

W jednym z kanałów w okolicach wsi Borkowice i Pecna, niedaleko Mosiny, znaleziono setki użytych strzykawek i innych odpadów medycznych. Mieszkaniec, który zauważył ten niebezpieczny odpad, powiadomił urzędników, którzy na następny dzień zbadali teren i poprosili o pomoc straż pożarną, aby usunąć odpady. Pracownicy Wód Polskich powiadomili policję i Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną, a sprawą zajął się także Mosiński Urząd Gminy.

Według doniesień portalu TVN24, strzykawki i inne odpady medyczne pływały po kanale i leżały na brzegu. Mieszkaniec, który zauważył ten niebezpieczny odpad, powiedział, że nie mogł ich przeoczyć. Po dokładnych badaniach okazało się, że w próbkach wody w kanale były ślady antybiotyków. Jednak poznański sanepid przekazał, że kanał nie jest źródłem wody pitnej i nie znajduje się przy ujęciu wody, dlatego nie stanowi zagrożenia dla mieszkańców.

Policja apeluje do osób, które spacerowały nad kanałem i mogły widzieć podejrzane osoby lub pojazdy, o kontakt z komisariatem policji w Mosinie pod numerem telefonu 47 77 148 30 lub pod numerem alarmowym 112.