Cyfrowy Plan Poznania zyska kolejną warstwę!

Cyfrowy plan Poznania, stworzony dzięki współpracy naukowców, nauczycieli, Urzędu Miasta Poznania i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, niebawem zostanie wzbogacony o nową aktualizację – TOP 15. Warstwa ta przedstawi najważniejsze, zdaniem twórców, obiekty o znaczeniu geograficznym, historycznym i kulturowym w mieście.

 

Dr Dawid Abramowicz, inicjator projektu, podkreśla, że mapa ma służyć przede wszystkim nauczycielom geografii z Poznania, mieszkańcom oraz osobom zainteresowanym geograficznymi aspektami miasta. Cyfrowy plan Poznania może stać się źródłem inspiracji do przygotowania zajęć terenowych w oparciu o zaproponowane obiekty oraz treści kształcenia zgodne z podstawą programową z geografii.

W ramach planowanej aktualizacji na mapie znajdą się nowe obiekty, opisy i źródła wiedzy. Warstwa TOP 15 obejmie takie miejsca jak Dzielnica Cesarska, Stare Miasto, Ostrów Tumski, Cytadela, Fort VII, rezerwaty Meteoryt Morasko i Żurawieniec, Szachty z wieżą widokową, wzgórza morenowe na północy Poznania oraz Kokoryczowe Wzgórze.

Projekt rozpoczął się już w 2020 roku, kiedy nauczyciele geografii ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Poznania zostali zaproszeni do podzielenia się swoją opinią na temat organizacji zajęć terenowych w mieście. Wykorzystując Partycypacyjne Systemy Informacji Geograficznej (PPGIS), nauczyciele zaznaczali na cyfrowej mapie obiekty wykorzystywane podczas zajęć terenowych i omawiane treści. Na podstawie zebranych danych, dr Abramowicz opracował warstwy wektrowe w oprogramowaniu QGIS, gromadząc około 300 obiektów o zróżnicowanym charakterze.

Współpraca z projektem objęła także Studenckie Koło Naukowe Geografów UAM im. Stanisława Pawłowskiego od 2023 roku.

Mapa Cyfrowego planu Poznania powstała w ramach programu “GEO+: wysokiej jakości studiów doktoranckich” realizowanego na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Projekt był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER), Osi priorytetowej III Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju, Działania 3.2. Studia doktoranckie.

Mapa dostępna jest online.