Rok książkomatów w Poznaniu. Ile razy z nich skorzystano i który wybierany jest najczęściej?

Poznaniacy chętnie korzystają z książkomatów – średnio 79 razy dziennie. Urządzenia ułatwiają wypożyczanie książek ze zbiorów Biblioteki Raczyńskich i poprawiają dostęp do literatury w częściach miasta, w których instytucja nie ma swoich filii. Który książkomat cieszy sie największym zainteresowaniem?

 

Minął rok od uruchomienia książkomatów Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu. To największa sieć tego typu urządzeń instytucji kultury w Polsce. Ułatwiają korzystanie z oferty biblioteki w tych rejonach miasta, w których brakuje filii instytucji.

Łącznie na terenie miasta ustawiono 11 urządzeń. Każde z nich ma 93 skrytki, w których zmieści się kilka książek – łącznie we wszystkich książkomatach może zmieścić się ok. 3 tysięcy publikacji.

Jak się okazuje, rozwiązanie cieszy się zainteresowaniem ze strony mieszkańców. W ciągu roku skorzystano z książkomatów ponad 29 tysięcy razy.

Najwięcej wypożyczeń i zwrotów w takiej formie odnotowano w marcu 2023 roku, kiedy to dokonano ich ok. 3350.

Widoczna jest też rekordzistka – wykładowczyni prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu skorzystała z książkomatu już 318 razy. Przyznaje, że to dla niej wygodny i szybki sposób na korzystanie z zasobu Biblioteki Raczyńskich. Korzysta z urządzenia na Ławicy.

Najpopularniejszym jest jednak też na Ratajach, a dokładniej na os. Lecha. Na dalszych miejscach znalazł się ten na pętli na Junikowie oraz przy ul. Zamenhofa.

Książkomaty przyczyniły się również do zwiększenia liczby czytelników Biblioteki. Dzięki urządzeniom w ostatnim roku przybyło ich 628.

Poza klasycznym zamawianiem i odbieraniem wybranych tytułów, dostępna jest tez Biblioteka 24, czyli publikacje, które proponują bibliotekarze.

Aby móc korzystać z urządzeń konieczne jest posiadanie karty czytelnika, a tę można wyrobić w każdej filii biblioteki za darmo.

Lokalizacje ksiązkomatów:

– ściana marketu Carrefour przy ul. Nowogrodzkiej 13/15 (Antoninek)
– ściana przy budynku Poczty Polskiej, ul. Szczepankowo 72D (Szczepankowo) 
– ściana budynku bloku przy ul. Katowickiej 53c (Rataje)
– w prześwicie pawilonu na osiedlu Lecha 121 (Rataje)
– ściana marketu Lidl przy ul. Zamenhofa 132 (Rataje)
– przy pętli autobusowej Starołęka, rejon ul. Książęca-Starołęcka (Starołęka)
– teren przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 przy ul. Jesionowej 14 (Świerczewo) 
– ściana budynku przy pętli tramwajowej Górczyn, ul. Zgoda (Górczyn)
– ściana budynku przy pętli tramwajowej Junikowo, ul. Grunwaldzka (Junikowo)
– ściana marketu Chata Polska przy ul. Złotowskiej 45 (Ławica)
– ściana marketu Lidl, rejon ulic: Literackiej, Koszalińskiej, Adama Poszwińskiego (Strzeszyn)