Srebrny Fyrtel zainaugurował działalność

W Poznaniu zainaugurowano działalność Srebrnego Fyrtla, czyli specjalnego miejsca dla najstarszych mieszkańców stolicy Wielkopolski, w którym będą mogli brać udział w szeregu wydarzeń skierowanych właśnie do nich.

Srebrny Fyrtel to rozszerzenie oferty senioralnej w mieście. Projekt to efekt współpracy Miejskiej Rady Seniorów z Centrum Inicjatyw Senioralnych. Ta pierwsza była inicjatorem i zaproponowała także bloki tematyczne spotkań, natomiast CIS zajęło się realizacją przedsięwzięcia.

Program ma charakter pilotażowy. Celem jest stworzenie miejsca współanimowanego przez seniorów z ofertą właśnie dla nich. To przestrzeń, w której mogą dzielić się swoim doświadczeniem, wiedzą i umiejętnościami.

„Co roku na emeryturę przechodzą setki ludzi, którzy zabierają ze sobą swoje doświadczenie. Dlatego jednym z ważniejszych działań w Srebrnym Fyrtlu będą właśnie spotkania dla tych, którzy zakończyli pracę. Powstało miejsce, w którym dowiedzą się, co mogą dać Poznaniowi i co może zaoferować im Miasto. To wielki dzień dla poznańskich seniorów” – mówi Joanna Ciechanowska – Barnuś, wiceprzewodnicząca Miejskiej Rady Seniorów

Jak dodaje Małgorzata Woźniak, radna Miasta Poznania, w stolicy Wielkopolski żyje niemal 150 tysięcy starszych osób, ale tylko część angażuje się w życie społeczne miasta. Nowy projekt ma zachęcić do większego zaangażowania i wykorzystania potencjału, wiedzy i doświadczenia seniorów w rozwój Poznania.

Pierwsze spotkanie odbyło się w środę. Gośćmi byli słuchacze Towarzystwa Uniwersytetu Trzeciego Wieku – Henryk Kocieba i Roman Binek, którzy są kapitanami jachtów. Podczas spotkania opowiedzieli o swoich dokonaniach, a także przygodzie ze sztukami wizualnymi. Z kolei w godzinach popołudniowych seniorzy spotkali się przy grach planszowych.

Spotkania planowane są w każdą środę maja i czerwca. Poszczególne bloki tematyczne rozpoczynają się o godzinie 10:00, 13:00 i 16:00, a całość odbywa się w przestrzeni Przystanku Pireus przy ul. Głogowskiej 35 w Poznaniu. Obowiązują zapisy: tel. 61 842 35 09 (od pon. do pt. w godz. 8.00-16.00).

Jakie bloki tematyczne wybrano?

– „Zrozumieć świat” – poruszające m.in. kwestie wsparcia dla osób potrzebujących czy opieki nad osobami zależnymi, 
– „Jak dobrze i długo żyć na emeryturze” – poświęcone zdrowemu stylowi życia, 
– „Głowę ćwicz – popołudnia z grami” – dla sympatyków planszówek,
– „Otwarta przestrzeń” – spotkania z ciekawymi ludźmi, informacyjno-doradcze oraz inspirujące warsztaty, 
– „Pasja łączy ludzi” – spotkania pasjonatów podróży, fotografii, miłośników śpiewu, malarstwa i literatury, którzy mają ochotę opowiedzieć o swojej drodze do realizacji pasji i zarażać nią innych.

Kolejne spotkanie już 17 maja. Szczegóły dostępne są online.