Wielkopolska Fundacja Rehabilitacji podkreśla rolę wczesnej rehabilitacji dla rozwoju dziecka

Wczesna rehabilitacja u dzieci ma ogromny wpływ na ich późniejsze życie i prawidłowy rozwój. O jej korzyściach, w programie „Hej Poznań”, rozmawialiśmy z Anetą Badzińską – prezes Wielkopolskiej Fundacji Rehabilitacji.

Rehabilitacja u dzieci ma ogromne znaczenie. Im wcześniej dziecko rozpocznie rehabilitację, tym większe szanse ma na rozwój pełnowartościowego życia. Wczesna interwencja rehabilitacyjna może pomóc w zapobieganiu lub minimalizowaniu trwałych zaburzeń rozwojowych u dzieci. Może ona obejmować wiele różnych form terapii, takich jak fizjoterapia, logopedia, terapia zajęciowa, terapia behawioralna i wiele innych. Ważne jest, aby zacząć rehabilitację jak najwcześniej i kontynuować ją regularnie, aby dziecko mogło osiągnąć najlepsze możliwe wyniki.

„Tak naprawdę zaraz po urodzeniu można stwierdzić czy dane dziecko będzie potrzebowało pomocy. Wiadomo, że jest to trudne na tak wczesnym etapie. Jednak jak rodzic sam widzi, że dziecko nie rozwija się tak jak powinno to jest to moment, kiedy trzeba się zastanowić co z tym zrobić” – dodaje Aneta Badzińska.

Nie trzeba od razu szukać diagnozy, ale udać się po poradę czy wstępną rehabilitację – dodaje gościni programu „Hej Poznań”. Niestety nie każdy ma taką możliwość, aby prywatnie udać się do odpowiednich specjalistów. Dla takich osób powstała Wielkopolska Fundacja Rehabilitacji. Jest to organizacja non-profit z siedzibą w Poznaniu, która zajmuje się organizacją i finansowaniem rehabilitacji osób niepełnosprawnych oraz działaniami na rzecz integracji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami. Fundacja pomaga również osobą, które potrzebują rehabilitacji natychmiast i nie mogą pozwolić sobie na długie oczekiwanie w kolejce.

„Mówimy tu o dzieciach, ale także o osobach po wypadku. Im szybciej rozpoczną rehabilitacje, tym szybciej wracają do zdrowia. Jest to również szansa, żeby w ogóle wrócili do zdrowia” – podkreśla prezeska WFR.

Najnowsza akcja Wielkopolskiej Fundacji Rehabilitacji „Nie jesteśmy obojętni! Wczesna rehabilitacja działa cuda” skierowana jest do dzieci z Wielkopolski. Będą to 5-dniowe pakiety diagnostyczne, z których będzie można skorzystać w Poznaniu, Śremie oraz Golinie. Partnerem projektu jest Urząd Marszałkowski w Poznaniu. Oprócz tego Fundacja na co dzień stara się organizować turnusy rehabilitacyjne, warsztaty i szkolenia. WFR ma wielu stałych podopiecznych, ale Aneta Badzińska zaprasza do kontaktu również nowe osoby, które potrzebują wsparcia i pomocy.

Wielkopolska Fundacja Rehabilitacji zajmuje się również wspieraniem seniorów. Już niedługo odbędą się wyjątkowe warsztaty dla osób, które zajmują się osobami starszymi. Jednak nie chodzi o osoby, które zajmują się tym profesjonalnie.

„Chcemy przeszkolić i wyuczyć osoby, które mają starszych rodziców czy dziadków w swoim otoczeniu. Warto wiedzieć jak z tymi osobami rozmawiać, jak funkcjonować: od takich prostych rzeczy jak podawanie posiłków, ale też jak pomóc wstać z łóżka czy odpowiednio ich położyć” – tłumaczy Aneta Badzińska.

Fundacja działa na rzecz osób niepełnosprawnych od wielu lat i stale rozwija swoje działania, aby jak najlepiej odpowiadać na potrzeby swoich podopiecznych. Więcej na temat ich działań będzie można dowiedzieć się 1 czerwca podczas pikniku organizowanego z okazji Dnia Dziecka. Więcej szczegółów na temat wydarzenia oraz działań WFR dowiecie się śledząc ich portale społecznościowe oraz oglądając całą rozmowę w programie „Hej Poznań”.