Narodowe Centrum Badań Jądrowych otrzyma ponad 5,5 mln zł na innowacyjną technologię onkologiczną

Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBR) w Polsce otrzymało fundusze unijne w wysokości ponad 5,5 mln zł na budowę nowoczesnego akceleratora do radioterapii FLASH RT. To zaawansowane urządzenie będzie pierwszym tego typu w Polsce i jednym z nielicznych na świecie. Pacjenci Wielkopolskiego Centrum Onkologii (WCO) będą mogli skorzystać z jego zalet.

 

Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, oraz Jan Trzuskowski, Dyrektor ds. Technicznych NCBR, podpisali w piątek 12 maja umowę na dofinansowanie projektu z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020. Akcelerator generujący wiązkę elektronów o ultra wysokiej mocy dawki (FLASH RT) oraz niezbędna infrastruktura do jego funkcjonowania to główne elementy projektu o wartości ponad 7,5 mln zł.

Marek Woźniak wyraził swoje zadowolenie z inwestycji, podkreślając znaczenie tego typu projektów dla rozwoju polskiej nauki.

“To cenne projekty i dobrze zainwestowane pieniądze z punktu widzenia przyszłych efektów. Zależy nam na rozwoju polskiej nauki, dlatego takie przedsięwzięcia bardzo nas cieszą i stają się przedmiotem satysfakcji”, powiedział Marszałek.

Akcelerator zostanie przekazany do Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu w najbliższych miesiącach, gdzie powstanie specjalne pomieszczenie przeznaczone do użytkowania tego zaawansowanego urządzenia. Prof. Julian Malicki, dyrektor WCO, podkreśla, że akcelerator ma na celu poprawę wyników terapeutycznych, chroniąc jednocześnie zdrowe tkanki pacjenta.

“To zupełnie nowa metoda, która pozwoli na emitowanie promieniowania elektronowego o mocy dawki ultrawysokiej”- mówi Julian Malicki.

Jacek Tracz z NCBR dodaje, że pierwsze testy akceleratora były obiecujące, ale teraz skupiają się na przeprowadzeniu dodatkowych badań, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo pacjentom.

“To, co wyróżnia nasze urządzenie to fakt, że powstaje ono u nas od podstaw. Te funkcjonujące na świecie zazwyczaj są przerobione z już istniejących. W naszym będzie można dowolnie ustawiać poszczególne parametry wiązki”, podkreśla Tracz.

Projekt realizowany jest we współpracy z Instytutem Chemii i Techniki Jądrowej oraz Centrum Wysokich Technologii w Świerku “HITEC ŚWIERK” Sp. z o.o. Wszyscy uczestnicy projektu łączą siły, aby zapewnić skuteczne i bezpieczne leczenie pacjentów onkologicznych.

Warto przypomnieć, że to nie jest pierwsza inicjatywa, w której WCO i NCBR współpracują. Wcześniej podjęli już współpracę nad akceleratorem dedykowanym radioterapii śródoperacyjnej, co również miało na celu poprawę jakości leczenia pacjentów onkologicznych.

Nowy akcelerator FLASH RT to kolejny krok naprzód dla polskiej nauki i medycyny. Dzięki temu innowacyjnemu urządzeniu pacjenci będą mieli dostęp do najnowszych metod leczenia, które mogą poprawić ich szanse na powrót do zdrowia.