Festiwal Bezsenność, czyli muzyczne doznania, których nie można przespać

Radiohead, Kora Jackowska, Krzysztof Penderecki czy Henryk Wieniawski – to tylko niektórzy z wykonawców, których utwory będzie można usłyszeć podczas tegorocznej edycji Festiwalu Bezsenność. O szczegółach wydarzenia, w programie „Hej Poznań”, rozmawialiśmy z Martyną Nicińską z Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego.

Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego jest organizacją non-profit, która działa na rzecz promocji sztuki muzycznej, a w szczególności działań na rzecz upowszechnienia i ochrony dziedzictwa Henryka Wieniawskiego – wybitnego polskiego skrzypka i kompozytora. W maju obędzie się już 7. edycja Festiwalu Bezsenność, podczas którego będzie można usłyszeć interpretacje znanych utworów muzyki klasycznej oraz popularnej. Martyna Nicińska zaznacza, że nazwa festiwalu nie jest przypadkowa.

„Jest to końcówka maja i wiadomo, że są to już długie wieczory i noce, z kolei rano wcześnie robi się jasno. Jeśli ktoś wpadnie w fajną atmosferę po naszym koncercie i nie będzie chciał wracać do domu to będzie mógł jeszcze spędzić bezsenną noc na mieście” – dodaje.

Festiwal odbędzie się w Sali Białej Bazaru Poznańskiego. Jest to jedno z najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeń w historycznym kompleksie budynków. W przeszłości często była wykorzystywana jako miejsce spotkań towarzyskich i oficjalnych uroczystości. Aktualnie nie jest to miejsce dostępne dla wszystkich, dlatego Festiwal Bezsenność to idealna okazja, by odwiedzić to historyczne miejsce i przy okazji posłuchać wyjątkowej muzyki. W Sali Białej w Poznaniu koncerty grywał sam Henryk Wieniawski, a nawet napisał specjalny utwór „Souvenir de Posen”. Będzie go można posłuchać pierwszego dnia festiwalu w wykonaniu Atom String Quartet.

Drugi i trzeci dzień Festiwalu Bezsenność będą poświęcone nowym aranżacjom muzyki klasycznej. Na scenie pojawi się między innymi Fudala/Rot Duo z utworami Karola Szymanowskiego zagranymi na fortepianie i wiolonczeli oraz Andrzej Ciepliński i Tymoteusz Bies.

„Ostatnie nazwisko może być znane osobom, które oglądały film Chleb i sól w reżyserii Damiana Kocura. Tymoteusz Bies występował tam ze swoim bratem w roli pianistów, czyli tym czym się zajmują na co dzień” – dodaje Martyna Nicińska.

W tym roku organizatorzy postanowili, że ostatniego dnia odejdą od konwencji Festiwalu Bezsenność i pojawią się na nim klasyki rocka. Fani zespołu Radiohead będą mogli posłuchać ich największych przebojów zagranych na fortepianie przez Bartka Wąsika. Z kolei drugi koncert zostanie poświęcony twórczości i osobowości Kory Jackowskiej. Wiolonczelista Michał Pepol zaprezentuje utwory ze swojej debiutanckiej płyty „Kora nieskończoność”. Na albumie znalazło się wiele prywatnych i niepublikowanych wcześniej materiałów fonograficznych Kory, które muzyk otrzymał od Kamila Sipowicza. Będzie to z pewnością wyjątkowy koncert dla fanów nieżyjącej już artystki.

Festiwal Bezsenność rozpocznie się 22 maja i będzie trwał 5 dni. Bilety na wydarzenie nadal są dostępne. Dodatkowo, wszystkie koncerty będą transmitowane na kanale YouTube – Wieniawski Society.