Muzeum Narodowe o początkach Nocy Muzeów i tym, co czeka na odwiedzających w tym roku

Muzeum Narodowe w Poznaniu to jedna z wielu instytucji biorących udział w Nocy Muzeum. Z Aleksandrą Sobocińską rozmawialiśmy o tym, jakie atrakcje w tym roku przygotowano dla zwiedzających, a także jakie były początki Nocy Muzeów w stolicy Wielkopolski i skąd pomysł na jej realizację.

Noc Muzeów w Poznaniu obchodzona jest po raz 21. Muzeum Narodowe jest jedną z instytucji, które z wydarzeniem związane są od samego początku. Pierwsza edycja odbyła się w 2003 roku przy okazji zjazdu przedstawicieli regionów europejskich gmin. Aby zainteresować gości, postanowiono skopiować z Paryża pomysł na wieczorne i nocne zwiedzanie muzeów. Idea od razu spodobała się poznaniakom i z jednorazowego wydarzenia stała się to coroczna wielka impreza kulturalna.

„Wydawało nam się, że frekwencja 2 tysiące ludzi w muzeum jednej nocy to jest po prostu coś niebywałego. Po latach okazało się, że do muzeum jednej nocy potrafi przyjść nawet 60-70 tysięcy osób” – podkreśla Aleksandra Sobocińska.

Noc Muzeów to nie tylko zwiedzanie, ale również warsztaty, prelekcje czy oprowadzania kuratorskie. Jednak warto podkreślić, że wszystko to odbywa się w lekkiej i przyjemnej atmosferze. Gościni programu „Hej Poznań” dodaje, że konsumowanie sztuki w takim klimacie jest jeszcze przyjemniejsze. Uczestnikami Nocy Muzeów są w większości rodziny oraz grupy przyjaciół, co sprawia że nawet stanie w kolejkach staje się przyjemniejsze.

Muzeum Narodowe przygotowało w tym roku wiele atrakcji w kilku swoich oddziałach. W Galerii Malarstwa i Rzeźby będzie można zwiedzić pierwszą w Polsce autorską wystawę Kenya Hary, jednego z najwybitniejszych japońskich projektantów. Dodatkowo muzealnicy stworzyli specjalny szlak japoński przez inne oddziały Muzeów, aby przybliżyć kontekst wystaw o Japonii. Tej nocy otwarta będzie również wystawa obrazów Jacka Malczewskiego przywiezionych z Lwowskiej Galerii Sztuki im. Borysa Woźnickiego. Na godzinę 19 zaplanowano oprowadzanie po wystawie w języku ukraińskim.

„Barbie. Nieznane oblicze” to kolejna wystawa, którą będzie można odwiedzić podczas Nocy Muzeów. Znajduje się ona w Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim (Góra Przemysła) w Poznaniu, a więcej szczegółów na temat wystawy zdradziła kuratorka wystawy – Aleksandra Podżorska w kwietniowym odcinku programu „Hej Poznań” (tutaj).

Niezwykłym wydarzeniem będzie przedpremierowe otwarcie wystawy „Zwierzę przede mną”.

„Wystawa jest o tyle ciekawa, że została zorganizowana przez studentów historii sztuki z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza we współpracy z muzealnikami. My otworzyliśmy nasze muzealne magazyny, a studenci czerpali szerokim gestem” – tłumaczy Aleksandra Sobocińska.

Początek Nocy Muzeów jest o godzinie 17:00, dlatego organizatorzy przygotowali atrakcje dla najmłodszych uczestników wydarzenia. W Muzeum Instrumentów Muzycznych odbędą się zajęcia, podczas których usłyszą takie instrumenty jak katarynka czy pozytywka oraz poznają ich sposób działania. Z kolei młodzież i dorośli będą mogli wziąć udział w koncercie muzyki salonowej, który będzie odegrany na skrzypcach Henryka Wieniawskiego.

Warto pamiętać, że Muzeum Narodowe to nie tylko Poznań. W Śmiełowie w Muzeum Adama Mickiewicza będzie można przenieść się w czasie za sprawą rekonstruktorów z czasów Powstania Wielkopolskiego, posłuchać aranżacji muzycznej „Sonety krymskie” oraz pojawi się Świtezianka. Aleksandra Sobocińska zaznacza, że warto wybrać się 20 maja do muzeów, bo tego dnia pokazują wszystko to co mają najlepsze. Więcej szczegółów na temat wszystkich atrakcji oraz biletów znajdziecie na oficjalnej stronie Muzeum Narodowego w Poznaniu.