Kejtrówka i zawody Latających Psów już w weekend na Cytadeli

W weekend na poznańskiej Cytadeli znów będą latać… psy. W sobotę i niedzielę odbywać się będzie kolejna edycja Kejtrówki, czyli pikniku edukacyjnego będącego częścią programu „Kejter też poznaniak”. Nie zabraknie także zawodów „latających psów”.

 

Kejtrówka organizowana jest już od 10 lat z myślą zarówno o właścicielach jak i miłośnikach psów. W ramach pikniku nie brakuje aspektów edukacyjnych. Uczestnicy mogą skorzystać m.in. z porad weterynaryjnych, krynologicznych, behawioralnych czy adopcyjnych. To okazja, by zaktualizować dane rejestrowe zaczipowanych psów czy poznać zasady korzystania z terenów parkowych z pupilami. Nie zabraknie także zabawek, przysmaków, gadżetów do pielęgnacji czy też woreczków na nieczystości.

Przez dwa dni wydarzenia na polanie przy Dzwonie Pokoju na Cytadeli planowane są również m.in.pokazy: psów policyjnych, ratowniczych z OSP, psa przewodnika, psich zaprzęgów, wielu dyscyplin sportowych, groomerskie czy psiego fitnessu.

Przygotowano też prelekcje, w tym “Nauka chodzenia na luźnej smyczy i niezjadania odpadków podczas spacerów”, “Jaka to rasa? Charakterystyka głównych grup psów”; “Kleszcz taki straszny jak go malują?” czy tez „Schroniskowe ABC”.

W tym roku odbędzie się tez wystawa „psów wszelakich”, czyli konkurs psich talentów. Zabawa podzielona będzie na dwie konkurencje. Pierwsza to konkurs na najbardziej dopasowane pary człowiek i pies. Druga to konkurs psich talentów, które będą oceniane przez jury. Dla zwycięzców przewidziano nagrody. Zgłoszenia uczestników z psami odbędą się podczas imprezy przy scenie u konferansjera.

W ramach festynu dostępna będzie również wystawa edukacyjna „Zanim kupisz psa – sprawdź, czy to pies dla Ciebie”. Nie zabraknie też konkursów i quizów.

Z myślą o najmłodszych organizatorzy przygotowali przedstawienia teatralne pt. “Szabadabada” w wykonaniu Teatru Fuzja oraz “Mój przyjaciel pies” w wykonaniu TeatRyle. Będą także animacje, zabawy i konkursy oraz warsztaty tworzenia woreczków na smaczki, mydełek i magnesów z motywem psa.

Jak co roku podczas Kejtrówki odbędą się tez zawody Latających Psów, czyli dogfrisbee, będących jedną z najpopularniejszych dyscyplin krynologicznych na świecie. Zasady są prost – psy aportują lecący dysk łapiąc go w locie. Czworonogi wykonują przy tym powietrzne akrobacje.

O tytuł po raz kolejny zawalczą nie tylko zwierzęta z Polski, ale także innych państw. W ramach zawodów odbędą się cztery konkurencje.

„Pierwsza z nich – ThrowNGo – polega na aportowaniu przez psa lecącego dysku, kolejna – Freestyle – to najbardziej widowiskowa forma dogfrisbee, czyli pokazy w stylu wolnym, które prezentowane są do wybranej przez zawodnika muzyki. Dodatkowych emocji dostarczą dyscypliny Frizgility oraz Time Warp. Frizgility to niesamowicie widowiskowa gra, podczas której pies i zawodnik wielokrotnie przełączają się z trybu agility (w którym pies prowadzony przez swojego przewodnika głosowymi i ruchowymi komendami musi pokonać specjalny tor przeszkód) na frisbee i odwrotnie. Celem drugiej z dodatkowych konkurencji – Time Warp – jest zgromadzenie jak największej liczby punktów poprzez jak najszybsze skompletowanie trzech chwytów w wyznaczonych strefach. Czwarty rzut do tzw. Sweet Spotu, wykonany w przydzielonym czasie, daje szansę walki o najwyższe miejsca na podium.” – zapowiadają organizatorzy

Tegoroczna Kejtrówka odbędzie się w dniach 20-21 maja, w godzinach 10:00-18:00.