Prawnik powołując się na wpływy w instytucjach obiecywał “załatwienie” spraw. Odpowie za oszustwa

Powołując się na wpływy w różnych instytucjach wymiaru sprawiedliwości obiecywał „załatwienie” korzystnych rozstrzygnięć. Prawnik zatrzymany przez policjantów z Wydziału Kryminalnego KWP w Poznaniu usłyszał zarzuty.

 

Jak informuje mł. insp. Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji, funkcjonariusze od pewnego czasu mieli informacje o tym, że prawnik działający w kancelarii oferującej usługi prawne i detektywistyczne obiecuje załatwienie korzystnych rozstrzygnięć, powołując się na wpływy w różnych instytucjach.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego w sprawie ustalono, że mężczyzna dopuszczał się oszustw. Ustalenia zostały przekazane Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu, która wszczęła śledztwo. W toku postępowania śledczy dotarli do osób, które czuły się pokrzywdzone przez prawnika.

Wśród pokrzywdzonych jest m.in. rodzina mężczyzny, któremu prawnik obiecał „załatwienie” dozoru elektronicznego, który pozwala na odbywanie kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym. Okazało się jednak, że mimo wpłacenia przez rodzinę wskazanych przez prawnika 55 tysięcy złotych, nie wykonał w tym kierunku żadnych działań. Ostatecznie skazany trafił więc do więzienia.

Śledczy ustalili, że zatrzymany wyłudzał różne sumy pieniędzy obiecując korzystne rozwiązania poprzez swoje kontakty i wpływy w różnych miejscach. Jednocześnie nie podejmował żadnych działań w kierunku realizacji obietnic.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego, policjanci dokonali zatrzymania podejrzanego i przekazali go do dyspozycji prokuratora.

Prawnik przed sądem odpowie za powoływanie się na wpływy, a także oszczerstwa. Grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.