Muzeum Narodowe w Poznaniu triumfuje w konkursie Izabella 2022

Prestiżowy konkurs Izabella 2022, wyróżniający najważniejsze wydarzenia muzealne roku w Wielkopolsce, zakończył się triumfem Muzeum Narodowego w Poznaniu. Ta renomowana instytucja zdobyła Grand Prix i statuetkę Izabelli. Wyróżnione zostały także instytucje z innych regionów Wielkopolski, w tym Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie oraz Muzeum Ziemi Nadnoteckiej im. W. Stachowiaka w Trzciance.

 

Ceremonia wręczenia nagród odbyła się 22 maja 2023 roku w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Wielkopolski Marszałek Województwa, Marek Woźniak, patron honorowy konkursu, uhonorował laureatów podczas uroczystej gali.

Dodatkową, specjalną nagrodę, przyznano pośmiertnie prof. Andrzejowi M. Wyrwie, zasłużonemu dyrektorowi lednickiego muzeum, historykowi i archeologowi. Wyróżnienie odbierała w imieniu Profesora jego córka.

Marszałek Woźniak podczas swojego wystąpienia wspomniał zasługi Profesora Wyrwy dla muzeum, podkreślając jego znaczący wkład w kształt obiektu, w którym odbywała się gala.

Podczas ceremonii, Marszałek Woźniak podkreślił również wagę konkursu dla kultury Wielkopolski, szczególnie doceniając sukcesy i działania nie tylko największych instytucji, ale także tych, które działają na rzecz lokalnych społeczności.

W swoim wystąpieniu Marszałek zwrócił uwagę na nowe dodatki do kolekcji muzealnej Województwa Wielkopolskiego – Muzeum Archeologiczne oraz Wielkopolskie Muzeum Niepodległości.

Prezes Fundacji Muzeów Wielkopolskich, Jan Maćkowiak, zaznaczył znaczenie dziedzictwa dla przyszłości.

Konkurs Izabella, zainspirowany postacią Izabeli Czartoryskiej, jest formą uznania dla najważniejszych wydarzeń muzealnych roku w Wielkopolsce oraz ich twórców. Nagroda Izabella, od momentu jej założenia w 2007 roku, jest honorowa. Laureaci otrzymują statuetki Izabelli oraz dyplomy.

Konkurs ocenia działalność muzealną w pięciu kategoriach: wystawy, edukacja, działalność naukowa i wydawnicza, promocja i popularyzacja oraz opieka nad dziedzictwem kultury, konserwacje oraz inwestycje.

Fundacja Muzeów Wielkopolskich i Samorząd Województwa Wielkopolskiego są organizatorami konkursu Izabella. Wielkopolski samorząd wspiera to przedsięwzięcie również finansowo.

Pomimo różnorodności i różnicy w skali działalności wyróżnionych muzeów, wszystkie odznaczają się unikalnością swoich kolekcji i niesamowitym wkładem w dziedzictwo kulturowe Wielkopolski. Przyznane nagrody są dowodem na wysoką jakość pracy muzealników i wpływają na zwiększenie zainteresowania regionem i jego bogatą historią, nie tylko wśród mieszkańców, ale również turystów.

Prestiż konkursu Izabella 2022 i jego wpływ na promocję kultury Wielkopolski, nadaje mu status jednego z najważniejszych wydarzeń muzealnych w regionie. Laureaci, zdobywając te prestiżowe nagrody, nie tylko zdobywają uznanie, ale również promują swoje instytucje i przyczyniają się do ożywienia życia kulturalnego Wielkopolski.

Pełna lista tegorocznych laureatów z podziałem na kategorie dostępna jest online.