Teren budowy to nie śmietnisko – kontrole straży miejskiej po zgłoszeniach mieszkańców

Pracownik firmy budowlanej i kierownik budowy zostali ukarani grzywnami za zaniedbania na terenie inwestycji. Zaniepokojeni mieszkańcy zgłosili problemy do odpowiednich władz, co doprowadziło do interwencji.

 

Zgłoszenie dotyczyło zaplecza firmowego przy ulicy Romana Maya, gdzie gromadzono odpady budowlane bezpośrednio na ziemi, w stosach. Nieruchomość ta służy jako zaplecze dla firmy budowlanej realizującej projekty na terenie miasta. Strażnik rejonowy ukarał pracownika firmy mandatem w wysokości 500 zł za nieprawidłowe składowanie odpadów budowlanych. Dodatkowo, pracownik został zobowiązany do uporządkowania terenu, co kosztowało firmę dodatkowe 1 600 zł.

Drugi przypadek dotyczył uszkodzonego ogrodzenia budowy na terenie osiedla Morasko – Radojewo, które zgłosili zaniepokojeni mieszkańcy:

“Teren jest tylko częściowo ogrodzony, dzieci mogą tam wejść. Widoczne są niezabezpieczone połączenia elektryczne” – relacjonowali mieszkańcy.

Interweniujący strażnik stwierdził, że teren budowy był zaniedbany, a uszkodzone ogrodzenie pozwalało na swobodne wejście osób postronnych, w tym dzieci. Na szczęście, odsłonięte podłączenia do prądu nie były pod napięciem.

Kierownik budowy został ukarany dwoma mandatami na łączną kwotę 1 200 zł za brak zabezpieczenia potencjalnie niebezpiecznego miejsca i niewłaściwe składowanie odpadów budowlanych.

W ubiegłym roku, strażnicy rejonowi przeprowadzili 4 648 kontroli budów i przyległych terenów, z czego wynikło nałożenie 137 mandatów i 8 pouczeń. W najbliższym czasie planowane są kontrole, mające na celu sprawdzenie, czy zalecenia zostały wykonane.