Ethno Port Poznań: wielokulturowe święto muzyki i różnorodności. Kto zagra podczas 16. edycji?

Zbliża się czas na 16. edycję ETHNO PORT POZNAŃ, festiwalu, który świętuje różnorodność i jedność przez pryzmat muzyki. W ramach trzydniowego programu, podczas najkrótszych nocy roku, odbędzie się 14 koncertów, warsztaty, dyskusje, społeczne inicjatywy oraz kiermasz. Wydarzenie, zlokalizowane w Centrum Kultury ZAMEK oraz sąsiednim Parku im. A. Mickiewicza, zapewni mieszkańcom Poznania niezapomniane doświadczenie, celebrujące wolność poprzez wspólne odkrywanie muzyki.

 

Wśród najważniejszych atrakcji tegorocznego festiwalu znajdą się dwie premiery. Pierwszą z nich będzie występ młodzieżowego Chóru Skovoroda, wyłonionego z inicjatywy Centrum Kultury ZAMEK. Ten polsko-ukraiński chór, pod patronatem wybitnego ukraińskiego poety i filozofa Hryhorija Skovorody, pod kierownictwem utalentowanego dyrygenta, aktora i piosenkarza Volodymyra Andrushchaka, zaprezentuje muzykę skomponowaną przez Macieja Rychłego. Chór zadebiutuje na festiwalu w piątek, 23 czerwca o godzinie 17:00 w Sali Wielkiej.

Druga premiera festiwalu, koncert “Common Routes”, to efekt międzynarodowej współpracy wsparcia Kreatywnej Europy, francuskiego wydawnictwa Accords Croisés oraz Le 360 Paris Music Factory. Projekt ma na celu wspieranie rozwoju kariery europejskich artystów, ze szczególnym uwzględnieniem migrantów. W ramach tego projektu, grupa 15 osób współpracowała nad nowym materiałem w ramach rezydencji artystycznych, również w Centrum Kultury ZAMEK.

Oprócz tych dwóch kluczowych punktów, festiwal oferuje szereg koncertów z całego świata, każdy z nich zaczerpujący z lokalnych tradycji i muzycznych korzeni. W sobotę i niedzielę publiczność będzie miała okazję posłuchać zespołów tak różnorodnych jak koreańskie jazzowo-tradycyjne zespoły SINNOI i CELLOGAYAGEUM, afrokaraibska grupa CONJUNTO PAPA UPA z Holandii czy greckie STELIOS PETRAKIS QUARTET.

Ale ETHNO PORT POZNAŃ to nie tylko muzyka. Współpraca z Stowarzyszeniem Lepszy Świat zaowocowała powstaniem projektu “Proemigracyjne sojusze”, w ramach którego odbędą się warsztaty, projekcje filmowe oraz dyskusje na tematy społeczne. Istotną częścią programu będą też działania skierowane do najmłodszych.

W holu Centrum Kultury ZAMEK wystawione zostaną portrety ukraińskich kobiet, które uciekając przed okrucieństwem wojny, znalazły nowy dom w Poznaniu. Seria zdjęć “TU / MY – SĄSIADKI”, stworzona przez Bartłomieja Śnierzyńskiego, stanowi integralną część projektu “Jak się TU odnaleźć” zorganizowanego przez Fundację AITWAR w 2022 roku.

W trakcie trzydniowego festiwalu, uczestnicy będą mieli również okazję odwiedzić kiermasz z rękodziełem i oryginalnymi wyrobami. Wszystko to ma miejsce w samym sercu Poznania, podczas trzech magicznych dni, które wprowadzą nas w wakacyjny nastrój z nową refleksją o świecie – przekonaniem, że lepszy świat jest możliwy i że w świecie, w którym obecnie żyjemy, jesteśmy dla siebie nawzajem.

Program koncertów dostępny jest online.