Ruszyła 24. edycja Biennale Sztuki dla Dziecka

Rozpoczęła się 24. edycja Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu. Dlaczego jest to wyjątkowa edycja? Co w tym roku przygotowali organizatorzy? Rozmawialiśmy o tym w programie „Hej Poznań” z Joanna Żygowską, dyrektorką Centrum Sztuki Dziecka, organizatora wydarzenia.

Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu to wyjątkowe wydarzenie, które skupia uwagę na najmłodszych miłośnikach sztuki. Ma charakter dwuletni, przekształcając miasto w stolicę artystycznych doświadczeń dla dzieci. Przygotowane spektakle i warsztaty umożliwiają dzieciom rozwijanie swojej wrażliwości artystycznej i eksplorowanie różnych dziedzin sztuki. To wyjątkowe połączenie wystaw, performanców, spektakli, warsztatów i spotkań z artystami, które dostosowane są do różnych grup wiekowych.

Organizatorzy tego wydarzenia stawiają przede wszystkim nacisk na aktywne uczestnictwo i interakcję z dziećmi. Wszystkie wystawy i działania są zaprojektowane w taki sposób, aby angażować zmysły, pobudzać wyobraźnię i zachęcać do twórczego działania. Dzieci mają możliwość nie tylko oglądania dzieł sztuki, ale także wchodzenia w interakcję z nimi, tworzenia własnych kompozycji czy budowania instalacji. Joanna Żygowska podkreśla również, że jest to festiwal interdyscyplinarny.

„Nie ograniczamy się do jednej dziedziny sztuki, tylko poszukujemy spotkań pomiędzy różnymi dyscyplinami. Dlatego w ramach Biennale pokazujemy zarówno koncerty, spektakle, a w tym roku jest sporo teatru tańca. Poszukujemy tego co może być nowe dla dziecka” – dodaje gościni programu „Hej Poznań”.

Istotne jest również, aby dzieci nie tylko uczestniczyły w poszczególnych wydarzeniach, ale żeby wyciągały z nich lekcję. Każde spotkanie ze sztuką może być dla nich nauką czegoś nowego. Tematem przewodnim 24. edycji Biennale Sztuki dla Dziecka są zagadnienia związane z przyszłością. Podzielono je na kilka bloków tematycznych, wśród których znalazły się między innymi: zmiana, eksperyment, klimat, technologia czy różnorodność. Czego można spodziewać się po przyszłości? Na to pytanie odpowiedzieli sobie twórcy wyjątkowej, interaktywnej wystawy „700 kroków o jutrze”, którą już można podziwiać w Centrum Kultury Zamek.

W tym roku do współpracy nad festiwalem zaproszono gości z Niemiec. Już od 29 maja można podziwiać spektakl taneczny „Boys don’t dance” przygotowany przez grupę taneczną Takao Baby – choreografa z Dusseldorfu, ikony urban dance. Z kolei w weekend obędzie się premiera wyjątkowego eksperymentu choreograficznego Anny Wańtuch „Rośnie, rośnie, i …”. W tym spektaklu uczestniczyć na scenie będzie mogła również widownia.

„Pomiędzy tymi wydarzeniami odbędzie się bardzo dużo akcji twórczych inspirowanych czy to tańcem, czy książkami. Wspomniałam o części programu, a między nimi dzieje się jeszcze całkiem sporo” – zachęca Joanna Żygowska.

Wszystkie szczegóły na temat przygotowanych wydarzeń można znaleźć na oficjalnej stronie Biennale Sztuki dla Dziecka. Tegoroczna edycja jest wyjątkowa, ponieważ świętowane jest jubileuszowe 50-lecie wydarzenia. W związku z dużym zainteresowaniem poznaniaków, warto wejść na stronę i zakupić z wyprzedzeniem bilety na interesujące nas wystawy i spektakle. Biennale Sztuki dla Dziecka rozpoczęły się 29 maja i potrwają do 4 czerwca.