Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta miasta Poznania, wyraził zadowolenie z tego, że młodzi mieszkańcy zyskali dodatkową ochronę swoich praw. Podkreślił, że w obliczu szybkich zmian społecznych i edukacyjnych, nie zawsze korzystnych, istotne jest, aby młodzi ludzie byli umiejętnie prowadzeni, zawsze mając na uwadze troskę o najmłodszych i najbardziej narażonych. Podkreślił także wagę rzetelnego wyjaśniania wszystkich kwestii, które mogą naruszać prawa uczniów, z uwzględnieniem równocześnie praw szkoły i nauczycieli.
Rola Rzeczniczki Praw Uczniowskich obejmuje informowanie uczniów o ich prawach, współpracę z samorządami uczniowskimi szkół poznańskich oraz z Młodzieżową Radą Miasta Poznania. Jest ona również odpowiedzialna za reagowanie na zgłoszenia naruszeń praw uczniów i udzielanie wsparcia młodym ludziom w ich rozwiązywaniu. Dawidowska będzie również współpracować z organami szkół i instytucji edukacyjnych.
Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty UMP, zwrócił uwagę na znaczenie tego momentu dla poznańskich uczniów. Wyraził przekonanie, że dzięki doświadczeniu i osobowości Dawidowskiej, jest ona idealną kandydatką na to stanowisko.
Marek Sternalski, przewodniczący Komisji Edukacji i Wychowania Rady Miasta Poznania, podkreślił, że obecny kontekst edukacyjny jest inny niż w przeszłości. Uczniowie szukają dialogu i autorytetu opartego na wiedzy. Funkcja Rzeczniczki Praw Uczniowskich ma na celu zapewnienie niezależnej osoby, która będzie szukać rozwiązań i kompromisów w skomplikowanych sprawach.
Dawidowska, posiadająca własną kancelarię prawną, jest zaangażowana w społeczność poznańską. Współtworzy projekt Mamy GŁOS, udzielając porad prawnych dla rodziców, i prowadzi blog poświęcony prawom dziecka.