Co z kostką ze Starego Rynku? Miasto odpowiada

Co się stało z kostką brukową, którą zdjęto w związku z przebudową płyty Starego Rynku w Poznaniu? Temat ten budzi wiele emocji wśród mieszkańców, którzy boją się, że Miasto pozbyło się materiału i wydało pieniądze na kolejny.

Temat kostki brukowej ze starorynkowej płyty niemal od początku przebudowy budzi emocje wśród mieszkańców. Wielu boi się, że została ona sprzedana lub oddana i nie wróci do centrum miasta, choć stanowiła o klimacie Starego Rynku. Inni obawiają się, że to sztuczne podnoszenie kosztów przebudowy poprzez kupno nowych materiałów zamiast wykorzystania już dostępnych.

O konkretną informację poprosił w interpelacji radny Mateusz Rozmiarek. Zwracając się do prezydenta poprosił o odpowiedź na pytanie gdzie jest lub była składowana kostka, a także ile z niej szacunkowo zostanie wykorzystanej ponownie w ramach przebudowy Starego Rynku, a ile nie wróci na ulice lub będzie przeznaczone na inne cele.

Odpowiedzi udzielił mu zastępca prezydenta, Jędrzej Solarski. Jak wskazał, że w ramach przebudowy zdemontowano kostkę brukową, a następnie poddano ją selekcji dzieląc na tę, która może zostać ponownie wykorzystana oraz tę, która będzie wykorzystana przy innych budowach i remontach.

Materiał najwyższej jakości zostanie ponownie wbudowany w nawierzchnię Starego Rynku i wybranych uliczek wokół niego. Według szacunków, to ok. 32% całej zebranej kostki kamiennej rzędowej. Materiał przechowywany jest na placu Zarząd Dróg Miejskich przy ul. Pułaskiego.

Z kolei pozostała część kostki składowana jest w magazynie ZDM przy ul. Energetycznej.