To oni interweniują, gdy zwierzętom dzieje się krzywda. Czym jest WIOZ i jak działa?

Co zrobić, gdy wiemy że jakiemuś zwierzęciu dzieje się krzywda? Dlaczego warto adoptować psy ze schroniska? Jak wesprzeć takie instytucje? Na te pytania w programie „Hej Poznań” odpowiedziała Agnieszka Tołwińska z fundacji Wielkopolski Inspektorat Ochrony Zwierząt.

 

Wielkopolski Inspektorat Ochrony Zwierząt (WIOZ) to instytucja zajmująca odpowiedzialnym egzekwowaniem przepisów dotyczących ochrony zwierząt. Ich głównym celem jest zapewnienie odpowiedniego traktowania zwierząt i ochrona ich dobrostanu. Inspektorat ma za zadanie monitorować i kontrolować warunki utrzymania zwierząt, przeciwdziałać nadużyciom, znęcaniu się, nielegalnemu handlowi oraz działać na rzecz zapobiegania okrucieństwu wobec zwierząt. Joanna Sobocińska-Korczak zapytała gościnię programu „Hej Poznań” na czym na co dzień polega ich praca.

„Generalnie zajmujemy się interwencjami, czyli odpowiadamy na zgłoszenia ludzi, którzy zauważają krzywdę zwierzęcia. Bardzo często wielu z nas nie wie co w takich sytuacjach zrobić i gdzie to zgłosić” – tłumaczy Agnieszka Tołwińska.

 

W ostatnich miesiącach ogromnym wsparciem dla fundacji okazały się media społecznościowe, dzięki którym WIOZ stał się popularny i coraz więcej ludzi wie, że może się do nich zgłosić. W przypadku takiego zgłoszenia udają się oni we wskazane miejsce i sprawdzają czy jest ono zasadne. Jeżeli tak jest to w pierwsze kolejności starają się uświadomić właściciela zwierzęcia jakie popełnia błędy i poprawiają warunki jego życia. Jednak nie zawsze się to udaje i wtedy konieczne jest odebranie zwierzęcia. W większości przypadków są to psy, które trafiają wtedy do specjalnie stworzonego „Psiego Azylu”.

„Nie bez kozery to miejsce się tak nazywa, ponieważ jego zadaniem jest danie schronienia i bezpiecznego azylu. Wówczas dział adopcyjny zajmuje się znalezieniem takiemu psu domu” – dodaje Agnieszka Tołwińska.

Wielkopolski Inspektorat Ochrony Zwierząt prowadzi również działania edukacyjne i informacyjne, mające na celu podnoszenie świadomości społeczeństwa w zakresie ochrony zwierząt oraz promowanie odpowiedzialnego podejścia do zwierząt, szczególnie w przypadku adopcji. Przed podjęciem tak ważnej decyzji warto wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak czas, pieniądze czy zaangażowanie emocjonalne. Mimo wszystko, Agnieszka Tołwińska namawia do adoptowania, a nie kupowania czworonogów.

„Przede wszystkim odwołam się tutaj do naszej wrażliwości. Jeżeli wiemy, że jest coś takiego jak schroniska to chyba fajnie byłoby dać szansę takiemu psu, a niekoniecznie inwestować grube tysiące” – zaznacza gościni programu „Hej Poznań”.

Jednak adopcja to nie jedyny sposób w jaki można wesprzeć Wielkopolski Inspektoriat Ochrony Zwierząt. Fundacja często potrzebuje wsparcia finansowego, aby móc realizować swoje zadania. Można przekazać darowiznę na ich konto lub uczestniczyć w zbiórkach funduszy. Nawet mała kwota może mieć znaczenie i pomóc w zapewnieniu lepszej opieki i warunków dla zwierząt. Inną formą pomocy jest również wolontariat. Najlepiej skontaktować się bezpośrednio z WIOZ-em, aby dowiedzieć się więcej na temat ich potrzeb i możliwości wolontariackich.

Wielkopolski Inspektorat Ochrony Zwierząt jest zależny od wsparcia ludzi i ich zaangażowania. Każdy wysiłek, nawet najmniejszy, może sprawić ogromną różnicę w życiu zwierząt, dlatego warto odwiedzić ich stronę i sprawdzić jakiej pomocy aktualnie potrzebują.