Podczas tegorocznej rekrutacji przygotowano łącznie 14 252 miejsca w szkołach ponadpodstawowych, w tym 12 207 w Poznaniu (czyli o niemal 4,5 tysiąca więcej niż było absolwentów klas ósmych w Poznaniu w tym roku).
Łącznie do dyspozycji uczniów było 7188 miejsc w liceach ogólnokształcących, 5031 w technikach oraz 2033 w branżowych szkołach I stopnia na terenie Poznania i powiatu poznańskiego.
Do rekrutacji przystąpiło 15 009 osób. Najwięcej, aż 10 415 starało się o przyjęcie do liceum ogólnokształcącego. Na drugim miejscu znalazły się technika z 9072 kandydatami oraz 3252 do szkoły branżowej I stopnia. Jak zaznacza Urząd Miasta Poznania, dane odnoszą się do wszystkich wskazanych preferencji.
Zakwalifikowanych do przyjęcia zostało 13 289 uczniów, w tym 6898 do liceów, 4779 do techników i 1612 do szkół branżowych I stopnia. Oznacza to, że 1133 kandydatów na razie nie znalazło się na listach do żadnej placówki ze wskazanych przez siebie w procesie rekrutacji.
Teraz uczniowie muszą potwierdzić chęć przyjęcia poprzez złożenie odpowiednich dokumentów w wybranej szkole. Muszą to zrobić w najbliższych dniach (do 21 lipca), ponieważ listy przyjętych zostanie ogłoszona 24 lipca. Dzień później ruszy rekrutacja uzupełniająca.
W poprzednich latach średnio 10 proc. kandydatów zakwalifikowanych do liceów ogólnokształcących i 20 proc. zakwalifikowanych do techników i szkół branżowych nie potwierdzało woli przyjęcia do szkoły.
Miejsca te trafiają później do puli dostępnych w ramach rekrutacji uzupełniającej.
Co roku część kandydatów nie zostaje zakwalifikowana do przyjęcia w żadnej ze wskazanych przez siebie szkół. Zwykle to kwestia złego doboru placówek podczas wskazywania preferencji. Uczniowie wybierają szkoły z podobnymi progami punktowymi i gdy zabraknie ich w jednej, zwykle jest to zbyt mała liczba także dla pozostałych szkół.
Największą popularnością cieszyły się oddziały:
– XV Liceum Ogólnokształcące – klasa biologiczno-językowa
– Technikum Komunikacji – technik programista
– XV Liceum Ogólnokształcące – klasa psychologiczno-pedagogiczna
– Technikum Łączności – technik programista
– IV Liceum Ogólnokształcące – klasa medyczna
Dopiero po zweryfikowaniu list przyjętych i nieprzyjętych i liczby dostępnych miejsc, Miasto Poznań wraz z Powiatem Poznańskim podejmie decyzje o ewentualnym utworzeniu dodatkowych oddziałów w szkołach.