W Poznaniu funkcjonuje najstarsze kino w Polsce. Które?

Kino “Muza” w Poznaniu świętuje wyjątkowy jubileusz – 115-lecie istnienia. Placówka, której historia sięga 1908 roku, od tamtego czasu zmieniała nazwy, aż w końcu przyjęła obecną, pod którą funkcjonuje od lat 50. Dziś kino “Muza” przyciąga widzów różnych grup wiekowych, oferując ambitny repertuar oraz ciekawą ofertę edukacyjną.

Historia kina “Muza” zaczęła się w 1908 roku, kiedy to zostało otwarte pod nazwą “Theater Apollo”. Od tego czasu placówka wielokrotnie zmieniała swoją nazwę, przekształcając się w “Colosseum” w 1910 roku, a później przyjmując kolejno nazwy “Europa” (1934), “Świt” (1935), “Zentral Lichtspiele” (1940) i “Wolność” (1945). Ostatecznie od lat 50. funkcjonuje pod nazwą “Muza”, będącą symbolem wieloletniej tradycji i historii kina.

Obecnie kino “Muza” dysponuje klimatyzowaną salą, w której znajduje się 204 miejsca, obsługiwanych przez system Dolby Stereo Surround, co gwarantuje widzom doskonałą jakość dźwięku i obrazu. Placówka prowadzona przez Estradę Poznańską stawia na różnorodność i ambitny repertuar, przyciągając zarówno widzów starszych, jak i młodszych.

Najważniejszym wydarzeniem z okazji setnej rocznicy istnienia kina “Muza” jest propozycja obejrzenia 100 różnorodnych filmów. Program został podzielony na cykle tematyczne, wśród których znalazły się takie tytuły jak “Historia kina”, “Zdobywcy Oscarów”, “Kino wietnamskie”, “Woody Allen” oraz “Ingmar Bergman”. To nie tylko powrót do klasyki, ale także szansa na odkrycie nowych, fascynujących dzieł kinematografii.

Nie tylko filmowe seanse są atrakcją “Muzy”. Kino kieruje swoją ofertę edukacyjną również do osób młodszych. Program “Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej” składa się z cyklu 9 spotkań, które obejmują prelekcje gości, prelekcje multimedialne, projekcje filmów i dyskusje. To wyjątkowa okazja dla młodych widzów, aby zgłębić tajniki sztuki filmowej i rozwijać swoją pasję do kina.

W ciągu stulecia istnienia “Muza” stała się ważnym miejscem dla miłośników kina w Poznaniu. Jubileuszowa oferta przyciąga zarówno doświadczonych kinomanów, jak i tych, którzy dopiero odkrywają magię filmowej sztuki. Prelekcje znakomitych gości, dyskusje po seansach w Cafe Muza i liczne spotkania z ekspertami od filmu tworzą niepowtarzalny klimat tego wyjątkowego miejsca.