Od stycznia do lipca poznańskie lotnisko obsłużyło więcej pasażerów niż dawniej przez całe lata

Choć Port Lotniczy Poznań-Ławica w tym roku już przyzwyczaił do rekordów, to nadal one cieszą. Tegoroczny lipiec, podobnie jak poprzednie miesiące, okazał się najlepszym w historii lotniska.

 

Z lotniskowych statystyk wynika, że w lipcu 2023 roku obsłużono 356 487 pasażerów, co jest rekordowym wynikiem wśród wszystkich lipców w historii. Dynamika wzrostu ruchu pasażerskiego w stosunku do ubiegłego roku wyniosła 13%.

Najwięcej podróżnych skorzystało z połączeń czarterowych. Obsłużono 161 802 pasażerów, co oznaczało 12% wzrost w stosunku do 2022 roku. Najchętniej wybieranymi kierunkami były: Antalya, Rodos, Heraklion, Bodrum i Palma.

Na drugim miejscu znalazły się loty w ramach sektora LCC, czyli tanich linii lotniczych. Z tej oferty skorzystało 160 182 pasażerów, czyli o 11% więcej niż rok temu.

Po raz kolejny najwięcej podróżnych wybrało połączenia z Londynem – zarówno na lotnisko Stansted jak i Luton. Chętnie latano też do Zadaru, Dublina, Budapesztu, a także Krakowa i Oslo.

Największy wzrost w stosunku do ubiegłego roku odnotowano w sektorze legacy (29%). W lipcu obsłużono 33 988 pasażerów. Co ciekawe, ten miesiąc przyniósł zmianę na pozycji lidera – tym razem najwięcej osób skorzystało z połączenia z Frankfurtem, a nie jak w poprzednich miesiącach, z Warszawą.

Lipcowy wynik oznacza, że od stycznia poznańskie lotnisko obsłużyło już 1 527 959 podróżnych, a to z kolei więcej, niż wyniki za całe poszczególne lata do 2015 roku włącznie.