To już jedenasta edycja Dni Twierdzy Poznań, podczas których pasjonaci z ogromną wiedzą oprowadzają zwiedzających po historycznych miejscach, często także tych, które na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających.
W tym roku w ramach wydarzenia będzie można odwiedzić m.in. Fort Ia, IIa, Iva, V, Va, VI, VII (MuzeumMartyrologii Wielkopolan – pierwszy obóz koncentracyjny na polskich ziemiach zorganizowany przez Niemców), a także Fort Winiary. W tej ostatniej lokalizacji, czyli na poznańskiej Cytadeli czekać będą ekspozycje muzealne i tematyczne spacery.
Jak co roku nie zabraknie jednak nowości i wyjątkowych atrakcji. Tym razem organizatorzy zaproszą do Schronu J2VIa przy ul. Pilickiej i zaproszą na nocny spacer po okolicach dworca Poznań-Główny.
Poza klasycznym zwiedzaniem i zwiedzaniem z przewodnikiem, w poszczególnych lokalizacjach Dni Twierdzy Poznań przygotowano także dodatkowe atrakcje. Ciekawie zapowiada się „ścieżka grozy” przygotowana w Schronie przy ul. Babimojskiej, na którą powinni wybrać się poszukiwacze mocnych wrażeń.
Z kolei na odwiedzających Fort VI czekać będzie kawa żołędziowa w kawiarni z czasów okupacji.
W Forcie Ia na poznańskiej Starołęce zdecydowano się nawiązać do 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Hasłem przewodnim przygotowanych wydarzeń będzie „Obok orła znak Pogoni – udział Wielkopolan w powstaniu styczniowych 1863”.
Co ciekawe, nawiązania do tych wydarzeń będą też widoczne w Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli. W sobotę o godzinie 17:00 odbędzie się spotkanie autorskie z Jarosławem Bączykiem, autorem książki “Fort Winiary 1863/64. Poznańskie echa powstania styczniowego i wojny o Szlezwik”.
W programie znalazły się również liczne spacery i wycieczki tematyczne, gry, filmy czy też rekonstrukcje historyczne. Miłośnicy dwóch kółek mogą wybrać się na Forteczny Rajd Rowerowy z nagrodami.
Większość atrakcji dostępna jest bezpłatnie, ale w niektórych obowiązywać będzie symboliczna opłata. Szczegółowy program dostępny jest online (tutaj).