Ustalenia śledczych wskazywały na to, że w powiecie kępińskim, na terenie nieczynnej fabryki mebli działa nielegalna fabryka papierosów, które następnie miały trafiać do dwóch magazynów na terenie Dolnego Śląska.
Do akcji, której celem było rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej i likwidacja fabryki włączono łącznie ponad 120 funkcjonariuszy z Poznania, Wrocławia i Opola.
Zatrzymano dziewięciu mężczyzn – obywateli Polski, Paragwaju i Portugalii.
Na terenie fabryki zabezpieczono dwie pełne, działające linie produkcyjne do produkcji i pakowania papierosów, a także niemal 5 mln sztuk papierosów oznaczonych znakami różnych światowych marek, ok. 12 ton krajanki tytoniowej oraz komponenty do produkcji papierosów – m.in. owijki, filtry i kleje.
Z kolei w magazynach na obszarze Dolnego Śląska zabezpieczono kolejnych ponad 5 mln sztuk papierosów. Łącznie to ok. 10,2 nielegalnych papierosów.
Ujawniono i zabezpieczono także urządzenia do zagłuszania i wykrywania sygnałów GPS i GSM oraz radiotelefony.
Urządzenia w fabryce były w stanie wyprodukować ok. miliona sztuk papierosów w ciągu 8 godzin.
Oszacowano, że gdyby zabezpieczony towar trafił na rynek, straty Skarbu Państwa wyniosłyby ok. 26 mln złotych.
Zatrzymani usłyszeli zarzuty w Prokuraturze Regionalnej w Poznaniu. Dotyczą one nielegalnego wytwarzania wyrobów tytoniowych, przestępstw karno-skarbowych, działalności w zorganizowanej grupie przestępczej i naruszeń przepisów dotyczących prawa własności przemysłowej.
Wobec wszystkich zastosowano tymczasowe aresztowanie.