Cenne odkrycie na ul. Mostowej: Renowacja starych napisów na kamienicy z początku XX wieku rzuca nowe światło na historię Poznania

Dla przechodniów, kamienica na ulicy Mostowej w Poznaniu przez długi czas była jednym z wielu zabytkowych budynków, które kształtują tożsamość miasta. Jednak podczas prac renowacyjnych odkryto coś wyjątkowego – stare napisy, które eksperci datują na początek XX wieku, prawdopodobnie na rok 1902.

Co zostało odkryte?

Napisy, które zaskoczyły wszystkich zaangażowanych w prace, są nie tylko piękne, ale też wyjątkowo dobrze zachowane. Wcześniej, na miejscu tej kamienicy stała niska zabudowa, co dodatkowo podnosi znaczenie tego znaleziska dla zrozumienia historii Poznania i jego architektury.

Kto stoi za tym projektem?

Prace renowacyjne są prowadzone pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków. Używana zaprawa wapienna i farby są wybrane tak, aby jak najwierniej odwzorować materiały i techniki używane w tamtym okresie.

Dlaczego to jest ważne?

Renowacja tych napisów to jak podróż w czasie. Daje nam ona rzadką możliwość zrozumienia, jak wyglądało życie w Poznaniu na początku ubiegłego wieku. To nie jest tylko estetyczna kwestia. To również element naszej wspólnej pamięci i dziedzictwa kulturowego.”

Co dalej?

Po zakończeniu prac renowacyjnych, kamienica na ulicy Mostowej stanie się jednym z najważniejszych zabytków w Poznaniu, podkreślając jego bogatą historię i kulturową różnorodność. Jest to również znakomite świadectwo tego, jak dbałość o dziedzictwo i naukowe podejście do renowacji mogą przynieść niespodziewane i cenne odkrycia.


Wszystkie te prace i odkrycia nie byłyby możliwe bez pasji i zaangażowania osób, które dbają o dziedzictwo naszego miasta. Nie możemy doczekać się, aby zobaczyć odrestaurowane napisy w całej ich okazałości i być może odkryć kolejne ukryte skarby, które czekają na swoją chwilę w słońcu.