Uczniowie, studenci, kosmetyczka, nauczyciel wychowania fizycznego. 112 rekrutów wypowiedziało słowa roty przysięgi

Rekruci pracowali ciężko 16 dni, by móc stanąć przy Alei Gwiazd Żużla i złożyć uroczystą przysięgę. Tym razem za przebieg szkolenia odpowiadał 125. batalion lekkiej piechoty w Lesznie.

Nowo wcieleni Terytorialsi zostali przeszkolenie w zakresie: praktycznych umiejętności strzeleckich, posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, przetrwania               w trudnych warunkach, udzielania pierwszej pomocy medycznej a także topografii. „Szesnastkę” zakończył egzamin  „pętli taktycznej”.  Szkolenie podstawowe to zapoznanie się z wojskowym abecadłem. Przed żołnierzami jeszcze sporo pracy zanim osiągną status „combat ready”.

Teraz Terytorialsi trafią do swoich macierzystych batalionów. Czekają ich tam obowiązkowe szkolenia rotacyjne, które odbywają się głównie w dni wolne raz                                                w miesiącu. By stać się w pełni gotowym bojowo, żołnierz OT szkoli się trzy lata.

Od momentu złożenia przysięgi, ci ludzie stali się żołnierzami i przyjęli na siebie odpowiedzialność. Szkolenie podstawowe niesie za sobą sporo wyzwań i zmienia człowieka. Zawsze obserwuję naszych rekrutów już od momentu przekroczenie bram koszar. Mogę stwierdzić, że nowi żołnierze osiągnęli swój pierwszy sukces. Życzę im dalszej wytrwałości w dążeniu do celu. – tłumaczy płk Dariusz WYRZYKOWSKI – dowódca 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Przysięga, za każdym razem jest wielkim przeżyciem dla kandydatów. Po intensywnym treningu, w końcu mogą spotkać się ze swoimi rodzinami.  Podczas uroczystości, czterech żołnierzy zostało wyróżnionych złożeniem przysięgi na sztandar. Żołnierze zasilą teraz wszystkie pięć pododdziałów wielkopolskiej „Dwunastki”. Część z nich pozostanie  w 125. blp w Lesznie. 

Na zakończenie uroczystości, Dowódca 12. WBOT , Starosta Leszczyński oraz dyrektor Muzeum Ziemi Wschowskiej, spotkali się z pododdziałami żołnierzy, którzy wyruszali na marsz na Wschowę. To już leszczyńska tradycja, która ma na celu upamiętnienie wypadu żołnierzy ze stacjonującego przed wojną                                            55. Poznańskiego Pułku Piechoty na niemieckie miasto Fraustadt (obecnie Wschowa). 

Obecnie w szeregach 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej służy 2500 żołnierzy.  Stałym rejonem odpowiedzialności brygady jest województwo wielkopolskie i lubuskie. W skład brygady wchodzi  pięć batalionów lekkiej piechoty (blp): 122 blp                  w Dolaszewie, 124 blp z siedzibą w Śremie, 125 blp w Lesznie oraz                                           151 blp w Skwierzynie i 152. blp w Krośnie Odrzańskim  (woj. lubuskie). Brygadą dowodzi płk Dariusz WYRZYKOWSKI.