Bazar Wyspiańskiego, czyli inicjatywa wspierająca lokalną społeczność

Już w najbliższą sobotę, 16 września, kolejna odsłona Bazaru Wyspiańskiego, czyli wyjątkowej inicjatywy, która wpisała się w kalendarz wydarzeń na poznańskim Łazarzu. To nie tylko okazja do zakupów i poznania nowych osób, ale przede wszystkim wsparcia innych, dzięki charytatywnemu charakterowi bazaru. Więcej o idei, tym, komu już udało się pomóc i czego można spodziewać się w najbliższym czasie opowiedziała w programie „Hej Poznań” Paulina Prusiecka.

Bazar Wyspiańskiego już od kilku lat gości w City Parku. Regularnie organizowane wydarzenie przyciąga zarówno stałych odbiorców, jak i nowe osoby, które dopiero je odkrywają. O ideę Bazaru Joanna Sobocińska-Korczak spytała Paulinę Prusiecką.

„Mówiąc o Bazarze tak naprawdę musimy mówić o fundacji – Fundacji Rodziny Prusieckich, która od kilku lat działa na poznańskim Łazarzu. Jednym z naszych projektów płynących z głębi serca, ale także chęci rozwoju dzielnicy jest właśnie Bazar Wyspiańskiego” – wyjaśniła gościni programu Hej Poznań

Jak dodaje, to miejsce, które ma integrować mieszkańców, ma być „perełką” City Parku, w której rzemieślnicy, artyści, rękodzielnicy, a także osoby kochające sztukę czy zafascynowane ekologią mogą spotkać się i spędzić wspólnie dwa dni.

Cykliczność spotkań pozwoliła organizatorom na zebranie grono stałych odwiedzających czy wystawców, często przyjeżdżających do Poznania z różnych rejonów Polski. Nie oznacza to jednak, że co miesiąc nie pojawiają się także nowi odbiorcy i uczestnicy.

Najważniejszy jest jednak cel charytatywny Bazarku. Fundacji zależy, by dawać możliwości, dlatego zrzeka się wszelkich środków płynących z wynajmu stoisk, na cele charytatywne, społeczne, które są ustalane wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie. Organizatorom zależy, by wspierać zwłaszcza lokalną społeczność Łazarza – zwłaszcza tę najstarszą.

Do tej pory udało się pomóc m.in. seniorkom, które wsparto w zakresie prac remontowych w domu, seniorów, którzy otrzymali prezenty świąteczne, środki onkologiczne czy środki pierwszej pomocy. Wspierano też łazarskie instytucje, np. poprzez pomoc w wyposażeniu hospicjum Przystań.

Co przygotowano na najbliższy weekend, 16-17 września?

Wśród wystawców będą rękodzielnicy, a także osoby oferujące produkty ekologiczne czy miody z lokalnych pasiek. Nie zabraknie też stoisk ze sztuką. Jak zawsze wydarzeniu będzie towarzyszyć także muzyka na żywo.

Na uczestników czekają również warsztaty artystyczne i kreatywne, zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Będą też spotkania rozwojowe w ramach cyklu „Wake up, Łazarz”. Nie zabraknie również spaceru z przewodnikiem po City Parku, które zwykle cieszą się dużym zainteresowaniem odwiedzających.

Miłośnicy winyli i książek także znajdą coś dla siebie na poszczególnych stoiskach. Będą mogli uzupełnić swoje kolekcje.

Więcej o wydarzeniu oraz nadchodzących atrakcjach można dowiedzieć się z rozmowy Joanny Sobocińskiej-Korczak z Pauliną Prusiecką.