O historii i życiu dawnych mieszkańców podczas pikniku archeologicznego na pl. Kolegiackim

Plac Kolegiacki to miejsce ściśle związane z historią Poznania i regionu. Nic więc dziwnego, że archeolodzy odkryli tam wiele ciekawych pozostałości po dawnych mieszkańcach miasta, a lokalizacja nadal budzi zainteresowanie historyków i mieszkańców. W sobotę wszyscy będą mogli spotkać się na pikniku archeologicznym, podczas którego na odwiedzających czekać będą warsztaty, podróże z przewodnikiem, gra miejska, stoiska historyczne i wiele innych atrakcji.

 

Piknik archeologiczny odbędzie się w sobotę, 16 września, rozpoczynając o godzinie 11:00. Organizatorzy przygotowali atrakcje dla dzieci i dorosłych, by każdy znalazł coś interesującego dla siebie. Do godziny 17:00 dostępne będą stoiska archeologiczne, które działają w ramach wydarzenia “Archeologia (do)Poznania. Spojrzenie na zaginione życie miasta od X do początków XX wieku”.

Na miejscu będzie można obejrzeć m.in. wystawę fotografii z badań, jakie prowadzono na pl. Kolegiackim i Ostrowie Tumskim.

W programie znalazł się m.in. spektakl „Tajemnice glinianych dzbanków” z muzyką na żywo, który o godzinie 12:00 przedstawi Teatr Mozaika. O tej samej porze rozpocznie się gra miejska, podczas której uczestnicy zostaną oprowadzeniu po historycznych miejscach w okolicy pl. Kolegiackiego.

Z kolei o godzinie 13:00 planowane są warsztaty toczenia na kole garncarskim i lepienia ręcznego dawnymi metodami.

Podczas pikniku będzie można poznać tradycje królewskie i wielkopolskiego oręża, a także obejrzeć historyczne stroje. Odbędzie się też prezentacja białej broni, jakiej używano w Poznaniu na przestrzeni wieków.

Kalorie będzie można uzupełnić jedząc poznański przysmak – dostępne będą pieczone pyrki.