Akwawit w Lesznie wraca do życia – kultowy aquapark czeka gruntowna modernizacja

Leszno, miasto bogate w tradycje i historia, skrywa wiele miejsc, które stanowiły punkt orientacyjny dla wielu poznaniaków w ich młodości. Jednym z takich miejsc jest Aquapark „Akwawit”, który od lat cieszył się niesłabnącym zainteresowaniem zarówno mieszkańców, jak i turystów. Dziś, po pięciu latach zamknięcia, wraca nadzieja na jego ponowne otwarcie.

Otwarta w 1993 roku pływalnia była prawdziwym pionierem w kraju. Jako pierwszy aquapark w Polsce, wyznaczyła nowe standardy w dziedzinie technologii uzdatniania wody. Była wizytówką Leszna, przyciągając turystów z całej Polski. Służyła zarówno do rekreacji, jak i do celów rehabilitacyjnych, a także jako arena ogólnopolskich zawodów pływackich.

Jednak z upływem czasu i problemami finansowymi właścicieli, “Akwawit” został zamknięty w 2018 roku. Sytuacja zmieniła się, gdy w grudniu 2020 roku miasto Leszno zdecydowało się na zakup obiektu z zamiarem przeprowadzenia gruntownej modernizacji. Planowane prace mają na celu dostosowanie pływalni do współczesnych standardów oraz przepisów.

Projekt zakłada powstanie nowoczesnej pływalni, w której znajdą się między innymi strefa basenowa, siłownia, spa, a także sale konferencyjne. Szczególną uwagę położono na dostosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Przedstawiony zakres prac przewiduje koszt rzędu ponad 70 milionów złotych. Chociaż wykonawca modernizacji nie został jeszcze wybrany, magistrat estymuje, że nowoczesny obiekt zostanie oddany do użytku do końca 2027 roku.

Dla wielu mieszkańców Leszna oraz okolicznych miejscowości, które nie dysponują odpowiednią infrastrukturą basenową, to ważna wiadomość. “Akwawit” ma szansę stać się nowym centrum sportu i rekreacji, które przyciągnie nie tylko miłośników pływania, ale również osoby poszukujące relaksu i regeneracji.

Modernizacja tego kultowego obiektu jest odpowiedzią na potrzeby społeczności lokalnej oraz turystów. Wierzymy, że odnowiony “Akwawit” stanie się sercem sportowo-rekreacyjnym regionu i przyciągnie wielu odwiedzających na kolejne lata.