Diecezja Kaliska ponosi konsekwencje wyroku ws. molestowania. Odszkodowanie dla ofiary księdza Arkadiusza H.

Diecezja kaliska oficjalnie poinformowała o przyjęciu do wiadomości wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi, w którym przyznano ofierze molestowania seksualnego przez księdza Arkadiusza H. zadośćuczynienie w kwocie 300 tys. zł oraz odsetki. “Kościół nie podważa krzywdy wykorzystania seksualnego osób małoletnich przez duchownego” – podkreślił rzecznik prasowy diecezji kaliskiej, ks. Przemysław Kaczkowski.

Kontrowersje wokół sprawy nabrały tempa po emisji filmu dokumentalnego “Zabawa w chowanego”, stworzonego przez braci Sekielskich. Film opowiadał o wykorzystywaniu seksualnym dwóch braci przez księdza Arkadiusza H. w latach 1999-2000.

Gdy film ujrzał światło dzienne, duchowny został zawieszony w swoich obowiązkach kapłańskich. Z kolei były biskup kaliski, Edward Janiak, został odsunięty od pełnienia posługi kapłańskiej przez Stolicę Apostolską.

Choć duchowny wykorzystał zaufanie rodziny jako “przyjaciel domu” i dokonywał molestowania w ich własnym domu, proces karny dotyczący jego działań został umorzony z powodu przedawnienia w 2015 roku.

W odpowiedzi na umorzenie postępowania karnego, rodzina Pankowiaków wytoczyła diecezji kaliskiej proces cywilny, domagając się zadośćuczynienia w wysokości 1 mln zł. Chociaż jeden z braci, Jakub Pankowiak, zrezygnował z roszczeń, to jednak sąd Apelacyjny w Łodzi utrzymał wyrok na korzyść drugiego brata i przyznał mu zadośćuczynienie w wysokości 300 tys. zł.

Taka decyzja sądu jest ważnym precedensem i podkreśla odpowiedzialność instytucji kościelnych za działania swoich duchownych. Wielu obserwatorów zastanawia się, czy sprawa ta otworzy drogę dla innych ofiar molestowania w Kościele do dochodzenia swoich praw w sądach cywilnych.